966 е общият брой на заразените с COVID-19 у нас. Това съобщиха тази сутрин от Националния оперативен щаб. През последните 24 ч. двама души са загубили живота си в битката със заразата. Единият е на 71 г. и е лекуван в столичната болница "Св. София" - има придружаващо заболяване диабет.

Другият смъртен случай е от ВМА, пациентът е имал белодробно заболяване и сърдечна недостатъчност. Средната възраст на починалите е 64 г. и половина. 

51 са новите случаи за денонощието. От тях 16 души са хоспитализирани. 22 са от София, 19 в Плевен, 5 в Бургас, 2 в Кюстендил и по един в Смолян, Хасково и Сливен.

Ген.-майор Мутафчийски обясни, че новите случаи в Плевен са от шивашко предприятие. 

„Предприятието е много голямо. То е с над 1000 служители. Казва се завод „Мизия“. На 15 април е хоспитализирана една от жените, работещи там, тя се оказва положителна. Във връзка с това е направено епидемиологично проучване, установяват се двама членове на семейството. На 19 април тествахме колегите, от които 4 бяха положителни и разширихме броя на тестваните. От вчера от изследваните 33 проби, 19 се оказаха положителни“, обясни главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. 

Четирима медици също са дали положителни проби през последните 24 ч. Във ВМА са двама – лекар и медицинска сестра, ИСУЛ – медицинска сестра и в Хасково – отново медицинска сестра.

Болничният персонал, заразен с COVID e общо 80 души.

5,6% е увеличението на случаите спрямо вчера. Излекуваните са 170 души, което е 17,6% от всички заболели. За последните 24 ч. трима души са с два негативни теста за коронавирус. 268 души с COVID-19 са хоспитализирани, 34 са в интензивни отделения.

София остава най-голямото огнище на заразата с 556 случая, от тях 144 души са в болница, а 22 са настанени в интензивни отделения.

Относно възобновяването да детските и женските консултации и притесненията на личните лекари, че не са подготвени – председателят на щаба ген.-майор Мутафчийски обяви, че това не е кампания със срокове и не трябва да се бърза със задължителното поставяне на ваксини.

„Естествено е, че първият ден може да няма изградена организация и подготовка, в заповедта на министъра на здравеопазването са дадени указания“, допълни той.   

Снимка: Министерски съвет

По думите на главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев са определили дните вторник и четвъртък за имунизации, за да предупредят останалите пациенти да избягват посещение при личните си лекари с други цели, за да няма смесване. 

„Ако те са в състояние да свършат работата за един или два дни – няма проблем, те си определят графика и натоварването. Разбира се, че тези, които имат малко деца могат да го направят само в четвъртък“, уточни Кунчев.