Има недостиг на педиатри в страната. Това сочат данните на Българския лекарски съюз.Общо 948 са специалистите по детски болести в цяла България, показва справката на съсловната организация, предоставена на bTV Новините.

Най-много специалисти има в големите градове - София, Пловдив и Варна.

Най-малко лекари със специалност "детски болести" има в област Разград - само 18, толкова са и в Смолянска област.  С един повече - 19, са в Ямбол, а във Враца - броят на педиатрите е 33.

Именно детското отделение във Враца в момента се нуждае от спасяване.

В предаването "Тази събота" по bTV един от специалистите обяви, че натрупаният невзет платен отпуск за четиримата лекари в детското отделение е близо 800 дни.  

Извънредният труд пък възлиза на стотици часове.

След заявката за оставка на лекарите и директорът, министърът на здравеопазването Христо Хинков обеща да командирова педиатри от страната, за да помогнат на колегите си там.

Педиатрите от страната са категорични - командироването на специалисти е аварийно решение, но не и такова, което да реши истинските проблеми за тези 948 специалисти по детски болести в страната.

А проблемите са много: Педиатърът доктор Бисер Тодоров от детското отделение във Враца обяви, че вече е в предизвестие за напускане и че случилото се в неговата болница е системен проблем, който се нуждае от генерално решение.

Той разказа, че повечето от колегите му са в пенсионна възраст, възнагражденията са ниски, заради липсата на кадри, работят без почивка.

Специалистите от детската болница тук, в София, пък са се ангажирали, да помагат на колегите си от Враца в спешни случаи.

30 години опит - всичките, посветени на детското отделение във врачанската болница.

„Сърцето ми е там, целият ми професионален път е минал там, но трябва да се променят условията на труд“, казва педиатърът Бисер Тодоров.

Заради недостига на лекари четиримата педиатри в болницата не могат да ползват платения си отпуск и се налага често да работят извънредно

„Това е системен проблем . Януари ми беше предложено да подпиша договор за 1450 лева, работна заплата за 168 часа, за човек , който е със специалност детски болести и 30 години трудов стаж. Нека зрителите отговорят какво означава това“, заяви специалистът.

Във Враца от общо 33-мата педиатри - 7 са в пенсионна възраст. Прогнозите - след 10 години 60 процента от специалистите днес, ще бъдат пенсионери.  В цялата област на Смолян има общо 18 лекари, лекуващи болестите при най-малките.

„В нашата община Неделино нямаме педиатър. Затова разчитаме изцяло на общопрактикуващия лекар, който е прекрасен и ние наистина му се доверяваме на сто процента. Ако не можем да решим проблема, той ни изпраща в по-големите областни градове, където има детски отделения“, казва Анна Славейкова, майка.

В края на 2017-та детското отделение на болницата също беше пред закриване заради липса на специалисти.

„Дефицитът на здравни кадри се дължи на неблагоприятните условия, в които работим, плюс относително ниското заплащане, за което се прави опити от една година да се подобри. Аз съм на 63 години, трудноподвижен съм, предпочитам тук да си стоя“, казва д-р Емил Шалдъров, началник на Детското отделение в МБАЛ-Смолян.

Педиатрията в Смолян беше спасена от общопрактикуващите лекари в района. Доктор Дариткова още дава дежурства в Детското отделение.

„Смятам, че ангажиментът наистина трябва да бъде не на доброволчество от страна на лекарите, а на министерството – да търси решения, защото подобни проблеми ще възникнат и в други отделения“, коментира тя.

Педиатрите в страната възприемат идеята за командироване на специалисти с негодувание.

„Когато виждат , че едно отделение като това във врачанската болница в годините е оставено на произвола на съдбата и сега трябва да се търсят аварийни решения, всеки от нашите колеги си задава въпроса. Ами това можеше ли да бъде предотвратено?!“, казва д-р Благомир Здравков – директор на СБАЛ по детски болести  "Проф. Иван Митев".

В детската болница в София например вече специализират 27 млади лекари. Колко от тях ще изберат да практикуват по родните си места - не е ясно.

Обещанието на здравния министър е още идната седмица проблемът във врачанската болница да бъде решен още следващата седмица.