Гласовете им вдъхвали увереност и смелост на фронтовите войници по време на Втората световна война. Музиката им била невидимата преграда срещу нацистките оръдия, защото карали народа да забрави ужаса на войната.
Ансамбъл за песни и танци на Руската армия „Александър Александров” е създаден през 1928г. и сменя 3 пъти името си. Негов основател и диригент е Александър Александов, автор на химна на СССР.
„В началото са били 12 човека в колектива. Във времето на Втората Световна Война ансанбъл Александров е работил по фронтовете, разделен на няколко концертни бригади в различни участъци на войната. В това число – хор, солисти, оркестър и балет” – разказва Вадим Ананиев, солист на ансамбъла.
Алексадър Александров пише музиката към текста само за 4 часа. След като Третия Райх напада Съветския съюз през лятото на ’41-а година, на 26 юни на Белруската гара в Москва, ансамбълът изпълнява за първи път „Свещена война”. С нея руските войни са изпратени на фронта, а песента се превръща в символ на борбата срещу фашизма и защитата на родината.
Разделената столица на следвоенна Германия става сцена на един от най-знаменитите концерти в историята на Ансамбъла. Берлинската стена все още не е построена, а концертът оглася тогавашната съветска зона след изричното съгласие на Американските и френските части, настанени в полуразрушения Берлин. Пред 30 000 души зазвучава най-обичаната руска песен „Калинка”. Точно тази песен се превръща и в запазена марка за солиста Вадим Ананиев, който става част от хора през 1987г. Изпълнението му впечатлява дори Папа Йоан Павел II.
„И до сега си пазя медала, който лично ми връчи папа Йоан Павел Втори. Бяхме наградени всички солисти, които участвахме в концерта. Папата сам избра репертоара ни, който бяхме длъжни да изпълним в този концерт.” – разказва още Вадим Ананиев.
Изпълненията на Ансамбъла достигат чак до Фидел Кастро, Че Гевара и Белия дом, където тогавашната първа дама Барбара Буш толкова харесва руския хор, че лично се включва в участието.
„Изпълнихме акапелно песен на зелената морава пред Белия дом за президента Буш старши, който ни изслуша с удоволствие и след това се качи на хеликоптера, който го чакаше и отлетя. Подарихме му самовар . След като приключихме гастрола си, който беше 3 месеца в Канада и САЩ, от семейството на Буш ни писаха, че много активно използват нашия самовар и пият чай с него.” – споделя солистът.
Днес Вадим е един от ветераните в ансамбъла. На Коледа преди 2 години той не се качва в самолета, който превозва хора от Сочи до руската военно-въздушна база в сирийския град Латакия, защото вечерта преди отпътуването му се ражда дете. На борда на самолет Ту-154 няма оцелели, а най-известият руски състав губи 64 от своите изпълнители.
„Аз загубих приятелите си, много ме боли. Ние живеем с това. Отначало беше много тежко, понеже аз 31 години работя в ансанбъла и познавах тези хора много дълго - и децата им и внуците им познавам. Един от солистите Ваня Столер остави три малки деца.” – споделя Вадим Ананиев
„Това беше много голяма трагедия за целия колектив. В началото когато идвах в репетиционната зала не знаех какво да правя, защото загубихме 5 солисти, заедно с нашия концертмайстор и даже не си представях как ще работим за напред. Още го преживяваме доста емоциално, помним как те пееха…, но помагаме на новия състав да усвои нюансите на всяка песен, както солистите преди тях са го правили. Децата се справят много бързо. Има приемственост, която работи много добре и краткото време беше достатъчно солистите да овладеят златния репертоар.” – добавя още той.
В края на този месец обновеният състав на Александровци ще гостува отново в България за концерти в София (29.06), Пловдив (28.06), Варна(26.06) и Бургас (27.06). Тази година ансамбълът празнува своята 90-годишнина, а това е първото им турне след трагедията през 2016г.
„Прекрасна публика, ние сме много близки по дух, по славянски хумор. Ние имаме безусловна дружба, която отдавна ни свързва и културно. За нас е удоволствие да дойдем пак и да дадем всичко от себе си.” – казва Вадим Ананиев.