850 хиляди българи не си плащат здравните осигуровки. Това не включва сънародниците ни, които живеят трайно в чужбина. По данни на Националната агенция за приходите, почти половината от длъжниците към здравната система, са хора, които не могат да си плащат, заради безпаричие.
461 хиляди души без работа според здравното ни законодателство трябва сами да се осигуряват за здраве.
Това не са хората, регистрирани в бюрата по труда, които получават обезщетение, а такива, които са без доходи повече от година.
„Не мисля, че може да се говори за освобождаването на тези хора, защото тогава се отваря един дефицит от средства. Не може да кажем - понеже има проблем, те няма да плащат и проблемът да изчезне, защото проблемът остава. Те ще продължат да ползват здравната система”, заяви Калоян Стайков от ИПИ.
„Налага ли се според вас промяна на правилото безработните да плащат сами вноските си , при нулев доход. Мисля, че да, действително трябва да бъде преразгледано. Но то трябва да се преразгледа цялата система”, обясни Людмила Петкова.
Над 50 милиона са внесени в бюджета на Здравната каса от началото на годината от безработни, студенти и от хора, които не получават други доходи, отчете НАП. От прогнозата за милиард и половина приходи за здраве за годината, до края на септември са събрани милиард и 100 хиляди лева.
„Планираните за 2013та година приходи от здравни вноски, възложени на НАП за събиране, ще бъдат преизпълнени с 30 милиона лева”, добави Росен Бъчваров.
В групата на хората , които не плащат по оценки на НАП има около 130 хиляди, които просто не знаят , че дължат. Между тях са зрелостниците в периода между училището и приема в университета. Студенти над 26 години.
Но има и значителна група хора, които са наясно със задълженията си, имат доходи, но не искат да плащат. Според НАП става дума за 255 хиляди души. при постъпване в болница, те плащат 36 вноски на куп и така възстановяват здравните си права.
Общо българите с прекъснати здравни права са 2 милиона.