827 рискови секции има в страната. Това се посочва в анализ на Института за развитие на публичната среда.

В тях са регистрирани сериозни отклонения в резултатите на една и съща политическа сила на последователни или близки във времето избори през 2021 и 2023 година.

На едни от тях висок процент от избирателите гласуват за определена партия, а на следващия вот - близък процент избира съвсем различна политическа сила.

Едно от обясненията за сериозните отклонения в предпочитаниятга при последователни избори е наличието на купен и контролиран вот.

Част от гласуващите в 99-а секция в Благоевград не отричат, че подобна търговия съществува.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Продават си гласа. Миналата година, ако не се лъжа, по 50 лв. ли, по 40 лв. ли, не мога точно да кажа. И си викам, това е толкова долно, да си продадеш гласа за нищо… За 50 лв.- да отидеш до магазина и да похарчиш всичко“, казва Зорница Сандева.

Диана Евтимова от Институт за развитие на публичната среда, казва, че става дума за хора, които живеят в зависимост, най-често икономическа, живеят в бедност, под линията на бедност и гласуват под натиск и под страх, а не заради получаване на някакъв финансов стимул.

От института уточняват, че различни партии са получавали благоприятен резултат от рисковите секции, както и че все пак е възможно да става въпрос за автентичен вот на хората.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK