827 рискови секции има в страната. Това се посочва в анализ на Института за развитие на публичната среда.
В тях са регистрирани сериозни отклонения в резултатите на една и съща политическа сила на последователни или близки във времето избори през 2021 и 2023 година.
На едни от тях висок процент от избирателите гласуват за определена партия, а на следващия вот - близък процент избира съвсем различна политическа сила.
Едно от обясненията за сериозните отклонения в предпочитаниятга при последователни избори е наличието на купен и контролиран вот.
Част от гласуващите в 99-а секция в Благоевград не отричат, че подобна търговия съществува.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Продават си гласа. Миналата година, ако не се лъжа, по 50 лв. ли, по 40 лв. ли, не мога точно да кажа. И си викам, това е толкова долно, да си продадеш гласа за нищо… За 50 лв.- да отидеш до магазина и да похарчиш всичко“, казва Зорница Сандева.
Диана Евтимова от Институт за развитие на публичната среда, казва, че става дума за хора, които живеят в зависимост, най-често икономическа, живеят в бедност, под линията на бедност и гласуват под натиск и под страх, а не заради получаване на някакъв финансов стимул.
От института уточняват, че различни партии са получавали благоприятен резултат от рисковите секции, както и че все пак е възможно да става въпрос за автентичен вот на хората.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK