80 години от Деветосептемврийския преврат и окупацията на България от Съветската армия.

На тази дата започва комунистическият репресивен режим, който продължава 45 години. Датата и до днес разделя обществото. В София беше организирано протестно шествие, което тръгна от Паметника на Съветската армия.

Демонстрацията е под надслов „80 години лъжи, пропаганда, забрава - 80 години от Девети септември“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По повод днешния ден - Държавният архив пусна и уебсайт, в който са публикувани хиляди документи и изображения.

9 септември 1944 година. Малко преди 06:30 часа сутринта по радиото Кимон Георгиев съобщава, че през изминалата нощ е извършен преврат.

„С който властта преминава в Отечествения фронт - лява коалиция, доминирана от Комунистическата партия. Превратът е извършен в условие на вече започнала съветска окупация на страната, тъй като от предния ден - от 8 септември, започва реалното навлизане на Червената армия на българска територия. До 16 септември страната ни е напълно окупирана от Червената армия“, посочи доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.

Започва и комунистическият режим.

„В началото този режим не изглежда съвсем комунистически. Добре аранжиран е с некомунистически партии и фигури, които будят доверие. Това е добре смазан механизъм, направляван от Москва. Проявява се симптома на кукувичето. Комунистическата партия постепенно изтласква другите и ги подменя с лоялни на себе си хора“, допълни доц. Михаил Груев.

Снимка: ДА „Архиви“

Какво точно се е случило между 1944  и 1947 година – най-добре могат да разкажат архивите. Затова в днешния ден стартира и сайт, посветен на събитията от този период. В него има над 4000 снимки и документи.  ред тях - оплакване от Софийска община. В него се описва, че пейки от Княжеската градина са извадени за отопление, а част от животните в зоологическата градина са убити за угощение на войниците от Червената армия.

Оплакване има и до управителя на градската баня в Добрич, тъй като банята е била предназначена за жени, а в нея са влизали руски войници.

В сайта за първи път публикуват и списък на жертвите на Съветската армия. Според него те са 120. Част от тях са деца.  А и до днес -  датата 9 септември остава противоречива за българите. Едни приемат Червената армия за освободителка, а други за окупатор.

„Тя е посрещната от хиляди българи. Не че този факт не е верен. Напротив, ние показваме и тази страна, но има кражби изнасилвания и грабежи, на които са подложени хиляди цивилни. Тук говорим за канализиран път през официалните съветски власти на икономическо ограбване на ресурсите в страната“, добави председателят на ДА „Архиви“.

„Това са двете страни на една и съща монета“, категоричен е доц. Груев.