Осем милиона кубика вода бяха източени за по-малко от месец от един от големите язовири в Хасковско, който в момента прилича на гьол. Доситеевският язовир е построен на близо 1000 декара и до преди години от него са се напоявали всички земи в Сакар. Днес водата, останала на дъното, не стига дори за една нива с тютюн.

„Стана така, че нямаме вода. Източен до кота – гьолче”, обясни кметът на село Доситеево Митко Вълчев.

За сегашното състояние на язовира службите обвиняват арендатора. Пловдивска фирма, която стопанисва съоръжението от миналата година, когато започват и проблемите.

„Язовирът започна да се точи още от миналата година. Беше източен до някъде. Алармирах „Напоителни системи” и тогава ми беше казано, че арендаторите ще слагат садки и затова им трябва да източат язовира - за да оправят дъното на язовира”, обясни кметът.

И язовирът е източен до дъно, което според собственика – „Напоителни системи”, е недопустимо. „Язовирите имат кота „мъртъв обем”, кота „контролен обем” и кота „максимален обем”. В момента котата на водното ниво е под мъртвия обем, това означава, че действието на наемателя е абсолютно незаконно, защото той има задължения при всякакви неща, свързани с язовира, да ги съгласува с „Напоителни системи”, особено изпускането. Това е първия случай в който наемател си позволява лукса без разрешение да изпусне язовир”, заяви управителят на „Напоителни системи” ЕАД, клон Горна Тунджа Филип Шукаров.

Арендаторът обаче не е съгласен с обвиненията. „Ние нямаме достъп до крановете на този язовир. Значи всичко това се контролира от „Напоителни системи”. Кранът има СОТ, ние нямаме абсолютно никакъв достъп”, обясни съдружникът във фирмата-арендатор Радослав Делиев, според когото източването е дело на „Напоителни системи”.

Причината язовирът да бъде източен, според Агенцията по рибарство и аквакултури, е незаконен улов на риба, за което арендаторът бил санкциониран нееднократно.

„Този язовир е един от добре зарибените язовири, тъй като релефът на дъното там е доста тежък и не позволява напълно улавянето на рибата с мрежни риболовни уреди, освен ако не бъде източен, както е в случая”, обясни директорът на ИАРА – Хасково д-р Милчо Милчев.
„Язовирът е източен единствено с тази цел, тъй като ние имаме информация, че се е продавала и риба по пазарите в Любимец, Свиленград и т.н. Той няма право да извършва риболов на язовира, нищо че има договор”, допълни Милчев.

„Имам чувството, че тази служба ИАРА е частна фирма - идват, без въобще да се съобразяват, виждат мрежите и веднага правят актовете”, заяви арендаторът. „Защо мрежите да нямат място в язовира, сега ние как може тая риба да я задържим при положение, че язовирът се източва”, посочи Радослав Делиев. По думите му, фирмата-арендатор тепърва прави стъпки да получава разрешителни.

Дали арендаторът ще бъде изгонен от язовира предстои да реши централното ръководство на „Напоителни системи”. Сметките на дружеството показват, че само от проваления поливен сезон загубата за следващата година ще бъде десетки хиляди лева. От агенцията по рибарство пък са категорични, че язовир с тези размери, в който не се вливат никакви реки, ще се пълни поне три години и едва след това може да бъде зарибен отново.