250-300 хиляди души в България са застрашени да останат без вода, ако продължи периодът без дъждове. За това предупреждават от асоциацията по водите. Към този момент на воден режим са близо 64 000 души, което е с близо два пъти по-малко от миналата година.
Заради сушата и спада на нивата на язовирите, в 120 населени места е обявен режим на водата. Това лято най-засегнатите са селата в общините: Перник, Кюстендил, Панагюрище, Монтана и Севлиево. Освен сушата причина за режим на водата е и разхищението й. Вече заработи първата водна полиция, чиято цел е да лови недобросъвестните граждани.
Пернишка област оглавява таз годишната класация по безводие. 14 населени места в областта са на режим. От месец в село Планиница вода не тече. Местните се шегуват, че в селото празниците са през два дни - когато чешмите текат. За къпане вода не остава.
Заради липсата на валежи нивото в язовирите в областта рязко е намаляло. Само за месец водата в язовир "Красива" е спаднала с 20 сантиметра.
Към момента близо 64 000 души в страната нямат редовна течаща вода. Експертите прогнозират в близко бъдеще все повече населени места да бъдат засегнати от безводие.
Столичният квартал Филиповци е първенец по разхищение на водата. По данни на асоциацията на водите на година от там изтичат близо 1 милион кубика вода.
В Хасковско вече са решили проблема с излишното разхищение. Водното дружество пусна наказателни отряди, които на произволен принцип проверяват водомери по домовете.
Официалните цифри показват, че само от течове и кражби в Хасковско се губи 50 процента от водата . Неофициално се говори , че този процент достига 80, а загубата значително оскъпява услугата за изрядните абонати.
В световен мащаб консумацията на вода се е увеличила многократно. В много страни вече има недостиг на водни ресурси. Според статистиката на ООН през 2025 г. се очаква близо
2 милиарда човека да живеят в страни с абсолютен недостиг на вода. Това кара напредналите държави да инвестират все повече в иновативни технологии за пречистване и съхранение на водата.