„Устойчива мода“ и „Зелени технологии“ влизат в професионалните гимназии. Новите дигитални и зелени специалности вече са одобрени от МОН и ще са част от учебните планове в различни професионални направления.

Вече пет години Каръл Янев преподава зелена специалност, изучаваща електромобилите, на ученици от софийската Професионална гимназия по транспорт и енергетика.

„Тук водим практика, занимаваме се с това, което ги различава от класическия автомобил. Всички те са автомобилисти и акцентът е върху електрическото задвижване, рециркулацията, възстановяването на батерията при намаляването на скоростта и всичко, което различава електромобила от класическия“, обясни преподавателят.

В момента като зелени специалности в Професионална гимназия по транспорт „Хенри Форд“ се изучават „Електрически превозни средства“, „Газова техника“, „Възобновяеми енергийни източници“ и „Електрически превозни средства в градския транспорт“, посочи зам.-директорът Николай Панайотов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: bTV


Гимназията по транспорт все още е едно от малкото училища в столицата, където има подобни специалности. Плановете на министерството обаче са да има повече такива паралелки в цялата страна.

„При всички случаи зелените технологии, кръговата икономика и устойчивото развитие са изключително важни елементи за една работеща икономика“, каза инж. Таня Михайлова, зам.-министър на образованието.

Зелени технологии в металургията, устойчиво земеделие и устойчива мода са само част от предметите, които ще изучават гимназистите.

„Динамиката на пазара на труда провокира тези промени. Списъкът за професионално обучение се обновява с идеята да отговоря на потребностите на пазара на труда. В областта на зелените технологии и дигитализацията това са 42 професии, вече не говорим за специалности. В центровете за професионално обучение списъците ще влезнат в сила още от началото на 2026 г.“, допълни Таня Михайлова.

По думите на ученика Кристиян Стоилов най-важното при електрическите автомобили е изправността на батерията и здравината на мотора.

Снимка: bTV

Учениците изучават предметите в теоретична и практична част. Благодарение на практиката, например в гимназия „Хенри Форд“, успяват да се докоснат до най-важните елементи от структурата на машината.

За да могат учениците да са в крак с най-новата техника за „зелената специалност“, училището закупува нов електрически автомобил и прототип с всички основни елементи.

„Високоволтова батерия, нисковолтова батерия, електродвигател, преобразовател, високоволтовата верига, отоплител и охладител. Тук могат да се симулират различни грешки, посредством няколко измервания учениците стигат до откриването на грешката“, обясни Николай Панайотов, зам.-директор на гимназията.