Около 4000 учители се търсят сега в училищата в страната, като всички свободни работни места се обявяват в сайтовете на Регионалните управления по образованието и в Агенцията по заетостта. Общо учителите в страната са над 90 000 и очакваме тези места да бъдат заети, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Той отбеляза, че най-голям недостиг на учители традиционно има по предметите физика, математика, химия, информатика, по чужди езици, търсят се и ресурсни учители.
Всяка година преди началото на учебната година има търсене и недостиг на учители, като в последните години средно годишно над 5000 учители се пенсионират, каза министър Вълчев. По думите му през тази година между 4500 и 5000 учители се очаква да се пенсионират, но още не се знае колко от тях ще останат на работа или придобивайки право на пенсия ще подновят правоотношенията си в училищата.
Софийското 125-то училище все още търси начален учител. Натоварването за останалите е много голямо, особено когато някой се разболее.
„Когато се получи такова нещо, трябва да има някой, който да се извика - пенсионер ли, на половин щат ли, за да може да замества и да се работи спокойно”, посочи Елена Кирилова, която е начален учител в 125 СУ "Боян Пенев".
Намирането на учители по някои предмети обаче е предизвикателство. 2/3-ти от опитните кандидати идват от провинцията.
„Колеги, които години наред са работили в провинцията, със сериозен стаж, сериозен опит и любов към професията по една или друга причина се местят в София и искат да продължат работата си тук”, обясни Стефана Петрова, зам.-директор на 125 СУ.
В мездренското село Моравица списъкът с липсващи кадри става все по-дълъг. Няма желаещи да преподават математика, информационни технологии, физика, химия, биология и английски език.
„Първо - трябва да се пътува. Второ - учителите, младите учители, за тези специалности, които ни трябват, предпочитат след завършването си да работят в други сфери, посочва Диана Петрова, учител в ОУ "Васил Кънчов" в Моравица.
От година информационна система картографира търсенето и предлагането на педагогически специалисти. Тя ще заработи до края на годината и ще регистрира завършващите с педагогическа правоспособност във висшите училища, както и специалистите, които са с такава правоспособност на пазара на труда или желаят да се включат в педагогическа професия. Те ще заявяват в кои общини и по кои учебни предмети могат и искат да преподават. В системата ще има информация и за всички педагогически специалисти, които навлизат в пенсионна възраст и така ще може да се прогнозира търсенето на учители, обясни министър Вълчев.
По думите му в тази информационна система всеки, който завършва, ще може да види в кои общини и в кои училища се очаква недостиг на педагогически специалисти, както и чрез данните МОН ще може да прави сериозни анализи за недостига на учители.