Половин година след разрушителния трус в Пернишко 400 от пострадалите сгради вече са ремонтирани. За възстановяване на щетите са похарчени над 16 милиона лева.

Църквата в центъра на града беше една от най-сериозно пострадалите сгради след земетресението.В момента реконструкцията е почти завършена.

Подадени са 800 молби за възстановяване на щети - за частни и обществени сгради, от които почти половината вече са ремонтирани. Засечени са обаче и единични случаи на злоупотреби - хора, които дори не са от Перник, се местели на палатки в града и кандидатствали за помощи. От общината разкрили няколко случая, при които хора от други селища също опитали да кандидатстват за пари. Документи подавали и хора с повече от едно жилище.

В най-пострадалото село Дивотино все още има семейства, които живеят във фургони и други, чиито къщи няма да издържат без сериозен ремонт и повече пари.

Шест месеца след земетресението Цветан Станимиров все още има покрив над главата си, но неясно докога. Къщата му всеки момент може да се срути. "Тежка зима, тежка, защото къщата е необитаема, ето тази стена е готова да падне”, каза той.

След пълната оценка на щетите още 2000 души до момента са получили пари за укрепване и ремонт. Много от пострадалите разчитат не на помощ от съседа, а на доброволци, които идват тук през почивните дни.

"В повечето къщи имат проблем, тоест, не могат да излязат и да помогнат на съседите си, така че защо да не дойдем да помогнем. Мисля, че има много млади свободни хора, защо да не дойдат да уплътнят една събота”, казва доброволката Лазарина Бонева.

В града и селата наоколо все още има 15 палатки, в които живеят някои от пострадалите. От общината обещаха да направят всичко възможно, за да може те да посрещнат зимата под истински покрив.