Българите са сред европейците с най-дълга работна седмица. Това показват последните данни на европейската статистическа служба „Евростат“.
Ние работим средно по 39 часа на седмица.
Преди нас с повече отработени часове в тази класация се нареждат Гърция, Румъния и Полша.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
А на другия полюс са в Нидерлания, където часовете са малко над 32-а, следвани от Австрия и Германия.
Защо работим повече отколкото в развитите икономики – Румяна Стоилкова разказва.
С отработените часове у нас Елисавета Николова, която работи като продавач не се чувства богата, но казва, че при правилно бюджетиране парите стигат.
„Да отида на морето и на планината, получава се“, обясни жената.
Според синдикатите отработените часове за седмица у нас са повече от отчетеното в статистиката. При профсъюзите постъпвали доста сигнали от служители, че идват по-рано на работа, а си тръгват по-късно, а допълнителните им часове никъде не фигурират. Има и други порочни пратки на трудовия пазар, отчитат от КНСБ.
„Назначават се работници на 4-часов работен ден, но всъщност работят по 8 часа и нагоре на работното си място, в статистиката обаче какво влиза, че са работили 4 часа“, каза Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.
Служителите попаднали в тази ситуация могат да подадат сигнали от инспекцията по труда.
Според работодателите пък отработените седмично часове у нас са съобразени с масовата практика за 5-дневна работна седмица и 8-часов работен ден. Колкото до това защо българите са сред тези, които работят повече в евросъюза, а не са на първите места по заплати, от стопанската камара обясниха:
„Всеки може да си зададе този въпрос и трябва да си отговори сам на себе си какви са причините - дали е натовареността, дали са целите, които постига всеки един от нас. През последните години се повишиха доходите“, заяви Жасмина Саръиванова, БСК.
Според стопанската камара няма забрана и за организацията на 4-дневна работна седмица, но това зависи от конкретно предприятие и сектора, в който то оперира.