Една година от новите правила за паркиране в София. Приходите от синята и зелената зона са се увеличили с 37 процента за първите седем месеца на тази година, спрямо същия период на миналата, изчислиха от общината.

От понеделник всички, които преди година са си купили стикер за паркиране около дома си в синята или зелена зона, ще започнат да получават напомнящи sms-и. Винетките за паркиране ще са необходими и през следващата година. Цената им остава същата - 100 и 150 лева.

„Около 9,000 винетки бяха закупени миналата година. Към момента около 400 заявления вече са подадени за новия едногодишен период”, посочи Румяна Милова, директор на Центъра за градска мобилност.

Стикерите, които вече изтичат не трябва да се премахват от колите. Те ще бъдат активирани наново, след като се плати таксата за следващата година.

Според общинарите въпреки първоначалното неодобрение на идеята, хората вече са доволни от обособяването на зоните. Има обаче и изключения. Живеещите на най-късата улица в София - Луи Леже настояват да бъдат премахнати колчетата, които общината е сложила на единия тротоар, а в пресечката да имат право да паркират само живеещите по адрес. Мотивите им - улицата е без изход и Законът за устройство на територията им дава тези права.

„Тази улица е със статут на топик - задънена улица. И правата да се паркира на тази улица са само на живущите с излаз към тази улица”, каза Петьо Дафинкичев.

От септември миналата година на улицата могат да паркират всички. Отделно от това на тротоара, който на практика не се ползва от пешеходци, защото не води доникъде, са сложени колчета и така паркирането на него става невъзможно. Сега колите на живеещите там се запушват за дни.

„Те като паркират в петък вечер колата, могат да си я вземат и в неделя вечерта”, жалва се Кирил Николов.

Живеещите на Луи Леже смятат да заведат дело срещу общината.