Оградата по границата, която трябва да спре бежанците, вече се строи. След скандала с оскъпяването на защитното съоръжение, военните на практика засекретиха обекта. От МВР, които са възложител, също отказват да осветлят как на терена се харчат близо 9 млн. лв.
Екип на bTV стигна на метри от оградата. Тя започва от Лесово в посока Малко Търново. Обектът е военен и снимките са забранени. В опит да разбере докъде е стигнало строителството, екипът тръгна към граничната бразда - зоната е строго охраняема, но бежанците минават. „Тука се ходи кой където иска. До Турция може да идеш, никой няма да ти каже нищо”, разказва местният Никола Пеев.
Пътуването с кола в тази зона е трудно. Пътят свършва и се продължава пеш. Отвъд гората ударно се строи новата ограда. Екипът поема по пътеките на бежанците, за да види къде ще отведат.
Гората е трудно проходима, но не е пречка за бежанците. Присъствието на командировани полицаи спря вълната, но не реши проблема. В селата и до днес приемат неканени гости.
На няколкостотин метра от граничната бразда е единственото място, откъдето може да се види строителството. Около три километра от оградата вече са изградени. И от далече съоръжението изглежда внушително - опасано с бодлива тел и достатъчно високо, за да спре нарушителите. Допълнителна охрана са новите гранични вишки оборудвани с камери.
Местните обаче са скептични. „Ефектът е според мене нула, защото цялата граница не може да се огради. Даже и да я оградят, те ще намерят начин, тия хора бягат от зор, какво е една ограда - сега има инструменти, техника всякаква, чат, чат, чат с ножиците, минават и заминават, кой ще го спре”, коментира Андрей Иванов.
Първоначално 33-километровата ограда с Турция струваше около 5 млн. лв., но в последствие проектът се оскъпи почти двойно. Цената смути дори премиера Пламен Орешарски, който разпореди проверка, но това не свали сумата. Скандалът приключи с наказания за няколко офицери.