Калофер отбелязва и чества 175 години от рождението на поета и революционера Христо Ботев. Къщата на семейството му беше отворена за посетители през целия ден.

Христо Ботев живее едва 28 години, но остава в националната ни памет не само с творчеството си, но и с революционното си дело.

„В днешния ден приемаме в музея всички поклонници и почитатели на Ботев, които искат да отдадат почит към живота и делото му. Дали помним заветите на Христо Ботев? Всеки сам може да си отговори на този въпрос“, каза Ася Николова, директор на Национален музей „Христо Ботев“.

От рано сутринта дворът на къщата музей е изпълнен с хора. Посетителите могат да видят къде живял поета, къде е минало неговото детство.

„Къщата е възстановена по-късно, защото Калофер е опожарен изцяло през 1877 г. В периода 1942-1944 г. тази сграда е възстановена, за да даде представа на бъдещите поколения, как е минало детството на Христо Ботев“, обясни още Ася Николова.

Малко след 12 часа на обяд започна и традиционното митинг-шествие, което ще се изкачи до мемориала на Христо Ботев. Там ще бъде поднесен венеца на славата.

По време на церемонията преди това вицепрезидентът Илияна Йотова заяви в официалното си слово, че следите на Ботев трябва да бъдат помнени и следвани и днес, а с делото си той се е превърнал в символ на победата и свободния дух.

"В Калофер Богоявление има още по-голяма стойност, защото това е ден, в който в едно се сливат християнската вяра в човека и чутовният подвиг на един българин. Преди 175 години тази свята българска земя ражда един гений – талант, една бурна личност, която бележи българската история. Един човек, който остави трайните следи от Козлодуй до Околчица, следи, по които всеки един от нас трябва да мине", заяви вицепрезидентът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement