152 години след гибелта на Апостола на свободата в зала 4 на Националния исторически музей (НИМ) в София се съхраняват изключително ценни експонати, свързани с делото и живота на Васил Левски.
„Един от важните експонати тук е литографията на Васил Левски от Георги Данчов. Георги Данчов е художник, революционер и още много други неща, но най-важното е, че той е бил близък съратник на Васил Левски за Чирпанския край и също го е познавал лично. Затова от него се смята, че е най-доброто изображение на Левски”, разказва Димитър Василев, ръководител на отдел „История на България през Възраждането“в НИМ.
Музеят пази и лични вещи на Дякона. Един такъв пример е далекогледът, който е лично предаден от наследниците на националния ни герой.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Всъщност родът на Левски по пряка линия само едната му сестра има поколения след него. И затова имаме далекоглед, предаден от наследниците“, пояснява Димитър.
Друг такъв пример е камата, която той е подарил на монахиня Евдокия.
„Монахиня Евдокия е една от така видните възрожденки в този период и близка съратница на Левски. Именно той й подарява тази кама, те са се познавали много добре, тъй като и тя е от Карлово“, казва още Димитър.
Фалшивите печати, които са му служили за свободно пътуване из страната, също са изложени.
„Това са били печати на градовете, в които той да може да влиза и да излиза, и да се придвижва по-свободно по време на неговите обиколки из страната при създаването на вътрешната революционна организация“, уточнява Димитър.
Сред витрините, посветени на Апостола, се отличават още документи с неговия подпис, писмото му до Панайот Хитов и бронзов бюст с неговия лик.
152 години по-късно експонатите напомнят и разказват за живота и делото на Апостола, но най-голямото наследство остава в паметта на народа.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK