България се прекланя пред героите от Априлската епопея – отбелязваме 142 години от избухването на въстанието. По традиция в Копривщица се пресъздават събитията от 20 април 1876 г.
Подвигът на въстаниците и десетките хиляди жертви се почитат и в Панагюрище.
Тази вечер там се провежда традиционната заря-проверка.
През деня имаше и зрелищна възстановка на битката на Маньово бърдо.
Тя събра стотици зрители, някои от които не сдържаха сълзите си.
Първата пушка
Чествания за Априлското въстание имаше и в Копривщица, където гръмва първата пушка. Началото на въстанието е дадено от Тодор Каблешков – председателят на местния революционен комитет. Той разбира, че е извършено предателство и хората трябва да се вдигнат незабавно.
В ранното утро на 20 април по стар стил Неджиб ага, придружен от местния мюдюрин и две заптиета пристига в родната къща на Тодор Каблешков. Целта – да арестуват младия бунтовник. По това време той лежи болен вкъщи. Неканените гости посреща втората му майка Анна.
„Запазвайки пълно самообладание кани гостите точно в тази стая ги черпи с кафе и копривщенско сладко и им казва, че Тодор не е вкъщи, намира се някъде из пазара”, разказва екскурзоводът в къщата-музей на революционера Райна Пачева.
Анна успява да предупреди заварения си син за опасността и той бяга в църковния двор. Събитията, които следват бяха пресъздадени в центъра на Копривщица.
Близо до Калъчевия мост гръмва първата пушка – заптието Карахюсеин се опитва с оръжие да спре юнашката седморка, но Георги Тиханек го изпреварва и го застрелва с мечкарското си шишане.
Революционерите превземат конака. Каблешков написва "Кървавото писмо".
За отбелязването на 142-рата годишнина за отбелязването на Априлското въстание Копривщица посрещна между 2 и 3 хиляди души, а над 200 души взеха участие в традиционния спектакъл.