Около 140 000 българи страдат от различни психични или поведенчески разстройства, сочат обобщени данни на Националния център по обществено здраве и анализи, цитирани от БТА.
Според статистиката за психично болните българи се грижат около 500 психиатри в 12 центъра за психично здраве.
Психиатричните легла са около 4 600 на брой или 10 на сто от общото число на болничните легла у нас, докато разходите за психиатрична помощ за българите са едва 2 на сто от общите разходи за здравеопазване, алармират специалистите.
В България на всеки 100 000 души се падат по 1900 психично болни. От тях от разстройства на настроението страдат около 26 000 българи, а от невротични разстройства, свързани със стрес - близо 15 000 българи.
В последния си доклад в областта на психичното здраве за възрастни и деца Световната здравна организация препоръчва лекарите от първичната здравна помощ да оказват и психологическа първа помощ за жертвите на различни травми и загуби.
Докладът се базира на проучване сред граждани на 21 страни, в които повече от 10% от анкетираните заявяват, че са били свидетели на различен вид насилие, близо 22% са били участници в междуличностно насилие, 18 на сто от анкетираните са били преки свидетели или участници в различни аварии и инциденти, а 12 на сто са станали свидетели на различни травми или наранявания. Около 3,6% от анкетираното население в тези страни е страдало от различни форми на посттравматично стресово разстройство.
Глобалната програма за действие на психичното здраве е била разработена от СЗО през 2008 г. с цел да се разшири обхвата на действие на психичните и неврологични разстройства и нарушения.
Програмата сега се разширява, като позволява и включването на грижи за болните вследствие на посттравматично стресово разстройство, породено от силен стрес или тежки загуби, уточнява докладът на СЗО.