Акт за община Царево заради отходните води на Синеморец. Проверка на строителния контрол е установила, че фекалии се излизат в морето от незаконен колектор. Съоръжението е трябвало да бъде премахнато преди 13 години.

Близо до плажа на Синеморец е тръбата, от която отходните води на селото се изливат директно в Черно море. Това се случва близо 13 години след заповедта на строителния контрол канализацията да бъде премахната. Защо не е случило и какви са причините - потърсихме отговорите.

Само на 300 метра от отходната тръба са плажните ивици, пълни с туристи.

"Аз по принцип не ходя в онзи край да се къпя и затова нямам притеснения, но съм наясно с този проблем от доста време", каза летовникът Марк Първанов.

Ако се запуши тръбата, местните имат решение.

"Почти всички къщи си имат септични ями, защото преди години така бяхме, тези най-новите хотели, които са, те нямат, как им дадоха разрешение да си построят тези хотели… ако се затвори сега тази канализация, всичко ще бълва", заяви местният жител Маргарита Иванова.

От екоинспекцията от 2008 г. досега са налагали глоби на община Царево за замърсяването. Има и изграден пречиствателен модул, който и до днес не работи.

 "Не мога да си обясня и до ден днешен защо, след като пречиствателната станция е изградена, предадена е с акт 15 на възложителя, след това не е въведена в експлоатация“, коментира Влади Калинов, началник на отдел ДНСК.

Съоръжението се намира над рибарските постройки за лодките и е обрасло с трева, построено е през 2001 година.

"Било е за 1000 човека, 2000 човека максимум. Лятото става поне минимум 6 по официални данни, а може и повече по неофициални", заяви Костадин Диков, кмет на село Синеморец.

Според кмета на Царево, ако тръбата, която излива отходни води в морето бъде запушена, улиците в селото ще се превърнат във фекални реки. Общината предлага друг, готов проект за пречиствателна станция.

"Мястото, площадката, върху която трябва да бъде изградена, представлява природен парк „Странджа“ и тази площадка трябва да бъде изключена от пределите на природния парк", обясни кметът на Царево Георги Лапчев.

Разрешение се очаква от министъра на околната среда и водите. Прокуратурата също се самосезира и извършва проверка. Подобен проблем имат в Ахтопол, Варвара и Резово.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement