Тази седмица футболен клуб Нефтохимик отбеляза 50-годишния си юбилей. Безспорно обаче бургаският тим обаче се помни не с изявите си от ранните години след създаването си, а от факта, че през 90-те години се превърна в истинско явление за българския футбол.
Водени от президента си Христо Порточанов Нехтохимик влезе в "А" група през 1994 г. "Нафтата" веднага се превърна във фактор в родния футбол в първия си сезон в елита завърши на осмо място, а на следващия вече бе четвърти и си гарантира дебют в Европа. През сезон 1996/1997 идва и най-големия успех в първенството – Нефохимик завършва 2-ри с 4 точки след ЦСКА и с 10 повече от 3-тия Славия.
Финалист е за Купата на България през 2000 г. и печели 2 пъти – през 1996 и 1997 г., тогава съществуващата Купа на Лигата.
В евротурнирите "шейховете" може да се каже, че не се излагат, като в дебюта си губят нещастно заради голове на чужд терен от Бран, но във втория си сезон в надпреварите на Стария континент за първи път отстраняват съперник, като това е кипърския Омония. След това губят от Спартак (Москва).
В "А" група бургазлии неизменно са в горната част на таблицата, дори и след като са прекръстени на Нафтекс през 2001 г., когато и ръководството е сменено и Христо Порточанов напуска.
През 2006 г. тимът изпада от елита, а три години е закрит чрез сливането с Черноморец (Поморие), който взима лиценза му и участва в "Б" група. Все пак Нефтохимик продължава да съществува след сливане с ФК Атлетик и продължава участието си във "В" група. Към момента Нефтохимик вече е в "Б" група и в момента дори се бори за завръщане в "А" група, като в момента заема второ място.
Благодарение на Нефтохимик в момента в Бургас е и един от най-модерните стадиони в България – "Лазур", който бе основно реконструиран от клуба през 1997.
Каква обаче е причината явлението Нефтохимик, отборът фактор, който мъчеше всички в "А" група, включително и грандовете Левски и ЦСКА, да изчезне, поне засега, от голямата сцена на родния футбол? Очакваме и вашето мнение в полето за коментари под текста.