Сдружението на българските футболни привърженици поиска да бъде замразен законът за опазване на обществения ред по време на спортни мероприятия по избирането на ново правителство и нов парламент.

Ето и позицията на Сдружението на българските футболни привърженици за ЗИД за Закон за опазване на обществения ред по време на спортни мероприятия (без редакторска намеса):

“На 22.02.2013г. в София на свое съвещание Сдружението обсъди положението със ЗИД на ЗООРСМ и констатира следното:

1. Изминали са точно две години от футболната среща Левски - ЦСКА, която беше съпроводена с безпрецедентни безредици и насилие, които породиха общо желание на всички фенове за нормализиране и очовечаване на мерките за охрана на футболни мачове и регламентиране на функциите на стюардите.

2. Представители на всички големи фен-клубове участваха в Кръгла маса през април 2011г. и подписаха Меморандум за разбирателство през юни 2011г., за да може да се намери приемливо за всички страни - футболни клубове, фен-клубове, футболна федерация, МВР, общини - решение на проблемите по организация и охрана на футболните срещи. Това решение трябваше да стъпва на принципа на зачитане на мнението на феновете като една от най-важните страни във футболния живот и да уважи тяхното разбиране за футбола като забавление, удоволствие и страст.

3. Представители на Сдружението участваха активно във всички заседания на работните групи съвместно с БФС и МВР, които се събираха през 2011г. и 2012г. Сдружението изготви съвместно с юристи подробно становище, както и поне 5 допълнителни становища, които са внесени във всички институции имащи отношение: МВР, Народно събрание и Министерски съвет.

4. Сдружението и БФС излязоха с общо становище, че е необходим справедлив и балансиран закон, който да отчита българската действителност и като състояние на инфраструктурата, и като материален стандарт и начин на живот на населението, и като особености на българския манталитет, исторически традиции и фен-култура.

5. МВР игнорира напълно това общо становище и духа на предварителните споразумения и предложи закон със силно рестриктивни и откровено антибългарски разпоредби, който превръща футболния стадион в едно място за цензура, полицейщина и закрит достъп за деца и млади хора. МВР предложи единствено функциите на стюардите, но само като задължения, без самите стюарди да имат статут на охранители, което намалява техните права и силно ограничава тяхната възможност за ефективна работа.

`Предвид тези обстоятелства и във връзка с политическата криза в страната с правителство в оставка и парламент без обществено одобрение, настояваме предложеният от МВР ЗИД на ЗООРПСМ да бъде замразен и да се изчака сформирането на нов парламент и ново правителство преди да се постави отново въпросът за този закон. Сдружението няма да участва в нови кръгли маси и преговори, тъй като всичко, което имахме да кажем, го изразихме съвсем коректно и почтено в писмен вид.
Настояваме БФС чрез своите делегати и представителите на МВР да продължат досегашната практика за договаряне на ползване на пиротехника на определени мачове, тъй като това не пречи на абсолютно никого и създава неповторима атмосфера. Въвеждането на забраната за пиротехника през 2008г. е едно от безумните решения на МВР, което има две ясни цели: футболните клубове да бъдат непрекъснато глобявани и футболните клубове да водят една безсмислена война със своите фенове, за да не бъдат глобявани. Наясно сме, че МВР е подложено на външен натиск за приемане на силно рестриктивни закони, които по английски модел целят да обезличат в обществен план футболните фенове, да ги превърнат в покорни консуматори на скъпо продавани услуги и да изличат от стадионите всеки намек за историческа традиция и национална идентичност, и оттук заличаване на фен-културата и клубната идентичност. Под прикритието на абсурдния лозунг "безпощадна борба за толерантност" всъщност футболът се превърна в една платформа за нетърпима пропаганда на хомосексуализъм, ислямизиране на Европа, за рушене на изконни европейски ценности като родолюбие и християнство. В момента масово в Европа феновете се организират и борят срещу този терор на организации проповядващи "толерантност" и рано или късно ще спечелят тази битка, защото футболът е за хората от улицата, а не за медиите, рекламните компании и неправителствените организации. Ние обаче живеем в България и при въвеждането на тези драконовски мерки за "сигурност и толерантност" не се отчита нито разрухата по българските стадиони, нито мизерията на обикновените хора, нито българската фен-култура, която е силно родолюбива. Затова Сдружението ще се противопостави на всякакви опити българският футболен стадион да бъде социално и културно прочистван в угода на полицейщината и чужди интереси.
Нека най-сетне се научим, че не всичко, което идва от Запада е добро за България, и призоваваме всички страни ангажирани в организация и охрана на футболни мачове да бъдат реалисти и прагматици, за да съхраним един относително работещ модел, при който няма убити десетки хора, няма големи сбивания с много ранени, така както е в Англия, Холандия и други страни. Призоваваме българските власти, централни и местни, да се съсредоточат най вече с подобряване на спортната и футболна инфраструктура, които са най-голямата превенция срещу насилието по стадионите.

Сдружение на българските футболни привърженици
С о ф и я