
След шокиращото убийство на президента на Локомотив Пловдив Александър Тасев основният въпрос, който витае на “Лаута” е свързан с бъдещето на клуба, пише "Тема спорт". Запалянковците на черно-белите треперят, спомняйки си положението преди година. Тогава футболистите, останали без крупните средства, осигурявани от Георги Илиев, отказваха да играят заради неплатени заплати, а именно покойният Тасев се намеси, за да спаси смърфовете от фалит.
Въпреки трагичната вест за смъртта на собственика обаче, днес нещата нямат чак толкова апокалиптичен вид – по простата причина, че голяма част от бюджета на Локомотив идва от договори за спонсорство. Неведнъж и два пъти Тасев обявяваше, че иска да изгради система, в която финансирането да не зависи само от него, а и от фирми – рекламодатели. Един от първите мащабни ходове на кюстендилеца бе именно парафиране със застрахователния гигант “Алианц България”. Логото на световноизвестната компания грейна на фланелките на железничарите, а впоследствие и други сериозни имена бяха привлечени за каузата “Локо” – “Глобул”, “Профилинк”, “Мартинели”, “Италкафе”, “Чехобул”, минерална вода “Велинград”, фирмата за спортна екипировка “Леджеа” и други. Точно благодарение на сериозния брой спонсори близкото бъдеще на смърфовете изглежда осигурено; това обаче със сигурност не е дългосрочно решение на проблема с финансирането. По ирония на съдбата именно от решението на “Алианц България” дали да продължи връзката с Локо или не, до голяма част зависи съдбата на клуба. В момента единственият човек, който е наясно със ситуацията, е генералният секретар Атанас Узунов. Бившият международен рефер ще направи всичко по силите си, за да укрепи партньорството, тъй като голяма част от фирмите, рекламиращи на стадиона и разположили пана под козирката, бяха собственост на Александър Тасев – респективно от тях не се очакват постъпления.
Истината е, че по времето на Георги Илиев подобни спонсорски договори не съществуваха и по тази причина неговата смърт рефлектира по-осезаемо върху клуба. В мрачния период между ерата “Илиев” и ерата “Тасев” се наложи дори сформираната бизнесгрупа към фенклуба да поеме инициативата и да плаща премии на играчите за победи в първенството. Както е известно, тогава бюджета на черно-белите бе закърпен и благодарение на трансферите на ключови футболисти като Мартин Камбуров, Георги Илиев, Александър Тунчев и Кирил Котев.
ВЕСЕЛИН ВЛАДИМИРОВ, "Тема спорт"

