
Готови ли са нашите полицаи да използват бойни патрони - от психологическа и техническа гледна точка?
Идеята за новото въоръжение, лансирана вчера от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, дойде след като почина простреляният край Своге полицай.
Респектиращият български полицай плаши в днешни дни престъпниците с почти излезлия от употреба пистолет "Макаров", зареден със стоп патрони - и то с изтекъл срок на годност. Те не само, че са неефективни, неточни, но и с изключително ниска далекобойност - до 20 метра. Преминаването от едно сравнително безопасно оръжие към средство за убиване има и своите психологически отражения.
"Когато човек има оръжие, той става много по-агресивен и невъздържан. Те и преди ползваха патрони, вторият пълнител на колана беше с бойни патрони, така че имат самочувствието да ползват това нещо, но, пак казвам, това посттравматично стресово разстройство, което е сред тях - на 47% може да доведе до това, че полицаят неадекватно да приеме една мнима опасност неадекватно и да използва оръжие", каза Бойко Ганчевски.
Ниските заплати, липсата на уважение, както и липсата на адекватна подготовка са основните пречки за въвеждането на бойните патрони, смятат специалистите.
"Както случаят пред хотел "Плиска" - наш издирвач застреля незаподозряно лице, нормално движещо се пред съпругата му, както и Калин Кьосев, който стреля с патрон в пияно състояние и уби момичето на Попа", припомни Ганчевски.
Оръжейните специалисти обаче смятат, че българските полицаи не само, че са слабо обучени, но и зле оборудвани.
Според оръжейните специалисти стоп патроните са слабо ефективни и не всяват респект у престъпниците. Докато патроните, с които в момента разполага полицията, са с висока пробивност и опасност от рикошети и съответно и инциденти.
Затова специалистите препоръчват за полицейските пистолети "Макаров" да използват специални патрони, които не рикошират.
Редовите полицаи в почти всички държави в Европейския съюз патрулират с пистолети, заредени с бойни патрони. Изключение правят само Великобритания и Ирландия, където полицаите изобщо не носят огнестрелно оръжие. Американските им колеги пък са снабдени с патрони с електрически ток, които неутрализират, но не убиват престъпника.