
Европейските страни ще обменят информация за преддоговорните и договорните условия. Това значи, че български гражданин ще може да поиска заем в друга страна от Съюза, ако банките там предлагат по-ниски лихви. Потребителите ще могат да погасяват кредитите предварително, при по-леки условия.
Предложението на Европейската комисия е наказателната лихва при предварително погасяване на заема да е 1%, която да покрие разходите на банките. Но някои страни, или по-точно техните депутати, настояват лихвата да е 1,5%. Утре ще се разбере до какъв компромис ще се стигне с Европейския парламент.
Меглена Кунева, еврокомисар: "Днешната дискусия в Европейския парламент беше много важна за утрешното гласуване. Европейската комисия има спомагателна роля на този етап. На предишния етап ние преговаряхме, Комисията, заедно със Съвета, а сега Съветът преговаря с Парламента.
За да може утре да се постигне решение по тази Директива за потребителския кредит, ние трябва да получим квалифицирано мнозинство от подкрепа от Парламента. Ако не успеем да приемем Директивата с утрешното гласуване, в такъв случай ще влезем в помирителна процедура до трите институции – Комисията, Парламента и Съвета, което означава, че приемането на Директивата ще се забави с няколко месеца”.
Приемането на директива, която да отвори пазара на потребителски кредити, няма да доведе до намаляване на лихвите и до драстична промяна в условията за предсрочно погасяване. Това е мнението на Асоциацията на банките в България.
Предсрочно погасяване на кредит, без да се дължи наказателна лихва, е немислимо, според председателя на банковата асоциация.
Левон Хампарцумян: "Това, което се пише за безплатни услуги мисля, че няма как да се осъществи. По-скоро ще се намери една разумна, лимитирана компенсация за усилията, които банките правят при обработката на документите на един кредит или даването на кредит".
Текстът, който определя банките да не събират наказателни лихви е само пожелателен. Но проектодирективата предвижда възможността кредитополучателят да върне заема 14 дни след получаването, без да мотивира решението си.
От Асоциацията на банките в България смятат, че отварянето на възможността да се теглят потребителски кредити от банки в други страни от Европейския съюз няма да се отрази на местния пазар.
Според Левон Хампарцумян тази възможност съществува на теория и в момента. Например, всеки може да отиде в банка в Солун и да поиска кредит за закупуването на гараж в "Младост".
Проблемът е, че в Солун банковият служител не знае къде е "Младост", нито къде е гаража, нито ви познава. И най-вероятно ще ви откажат.
Председателят на банковата асоциация е убеден, че ако директивата бъде приета това няма да доведе до намаляване на лихвените проценти за потребителски кредити у нас. Но ще се повиши доверието в банковата система.
Банкерите са на мнение, че за конкретни промени в условията по отпускане и възстановяване на потребителски кредити ще може да се говори едва, когато директивата бъде приета.