Междуправителствена спогодба дава възможност на българите да получат испанско свидетелство за управление без да полагат изпит, само срещу редовна българска книжка. Бюрокрацията обаче превръща това улеснение в трудна и дълга задача.
Проблемът възниква след като през есента на миналата година испанските власти затягат режима за подмяна на книжките. Причината - засечени са доста случаи на фалшиви български шофьорски книжки. С такъв фалшификат е заловен включително и шофьор на пътнически автобус.
В резултат испанските власти започват да искат официално потвърждение за автентичността на всяка шофьорска книжка преди да я подменят с испанска.
Всяко искане тръгва от испанската Пътна полиция; минава през българското посолство в Мадрид, което го изпраща на Министерството на външните работи в София; оттам отива в КАТ, където се извършва проверката; отговорът се връща във Външно министерство и то от своя страна го препраща на испанското посолство в София. Оттам преписката заминава обратно за Испания. И чак след като потвърждението за автентичността на съответната книжка пристигне, молбата се разглежда по същество и българската книжка се подменя с испанска.
Понякога пътешествието на документите между институциите продължава до два месеца и половина. А срокът за разглеждането на всяка молба е 3 месеца. Ако в този срок не е получено потвърждение за автентичността на книжката, преписката се закрива. И съответният българин трябва да кандидатства наново, т.е. отново да подава молби, да плаща такси, да чака.
За да се облекчи процедурата, властите в София и Мадрид, обмислят реформиране на системата. Прогнозата е, че въпросното звено ще бъде създадено до края на годината. Междувременно между 300 и 500 българи месечно правят опит да подменят книжките си с испански. По данни на испанското посолство, около 5 процента от молбите се отхвърлят, тъй като кандидатите представят за подмяна фалшиви свидетелства.
