На мястото на сегашното езеро, което се намира на главен път Бургас-Варна е имало пясъчна кариера. След приключване на работата й там се създава изкуствено езеро. През 1998 г. ф-ма "Иполита" подписва договор с Областна управа-Бургас за ползване на обекта под наем с цел рибовъдно стопанство.

След промяна на Закона за водите през 2001 година наемателят на езерото твърди, че е подписал нов концесионен договор, този път директно с Басейнова дирекция към Министерство на околната среда за срок от 10 години. Предмет на концесията е водният басейн да се ползва за спортен риболов и отдих.

"Това е единственото живо нещо, ако ние го унищожим това ще бъде най-голямото варварство, децата ни няма къде да играят къща до къща сега и това ако го засипят", коментира Михаил Радев, съпруг на концесионера на езерото.

В момента в езерото, което макар и изкуствено създадено живеят различни видове животни. Водният басейн е и място, в което зимуват голяма част от прелетните птици.

"Там последно наблюдавахме световнозастрашената червеногуша гъска, от които са останали 50 000 в целия свят", заяви Димо Димчев, регионален координатор на Българско дружество за защита на птиците – Бургас.

От Община Несебър отказаха коментар за искането си. От Областна управа в Бургас обаче заявиха, че действително има писмо, в което се настоява терена да бъде предостъпен за депо за строителни отпадъци.

От там заявиха, че ще потърсят среща с концесионера, за да се запознаят с документите. Остава неясно обаче дали на езерото ще отмарят туристи или Община Несебър ще изхвърля там строителните си отпадъци.