
Екипът от университета на Пенсилвания е проследил здравословното състояние на над 1000 пациенти, засегнати от рак на главата и врата. Експертите обаче нямат нищо против пациентите да са с борчески дух.
Позитивният възглед върху нещата наистина може да помогне на пациентите да се справят с изтощителните ракови терапии и да водят нормален живот, смятат изследователите. Търсенето на емоционална подкрепа може да е от полза за онкоболните, увериха те.
Ако пациентите, засегнати от рак, искат да се подложат на психотерапия или да бъдат включени в група за морална подкрепа, искането им трябва да бъде удовлетворено, заяви главният автор на изследването д-р Джеймс Койн.
Те обаче не трябва да очакват, че това ще удължи живота им. Надеждата, че ще преборим рака, като повлияем върху емоционалния статус, изглежда е била надценявана, допълни той.
В рамките на изследването било установено, че емоционалният статус на пациентите няма никаква връзка с оцеляването от рак, независимо от пола им, вида на рака и стадия на заболяването. Онкоболни могат да се почувстват под натиск, за да имат позитивен емоционален статус и да се справят по-добре със заболяването и лечението му, заяви Джулия Фрейтър от Кансър рисърч Великобритания.
Тези резултати трябва да ги успокоят, че не е толкова важно дали емоционалният им статус е позитивен или не. Много хора са обезпокоени и се чувстват безсилни след диагностицирането на болестта, но това изглежда не се отразява на резултатите от лечението й, допълни тя.