
Сега църковният брак е по желание, а този в гражданското- задължителен. Ако имаш само църковен брак обаче, на практика не можеш да удостовериш юридически, че си семеен. Прието е да се смята, че гражданският брак е клетва за вярност пред държавата, а църковният - клетва пред бога.
С идеята църковният брак да има юридическа сила възникват много въпроси. Какво ще стане с разводите, при положение църквата не може да осъществи този “ритуал”?
Това е и основното притеснение на католиците у нас, които са най-консервативни относно развода, и затова и най - резервирани към идеята за отпадане на гражданския брак. Православната църква не възразява венчавката да замени вричането пред общинските чиновници.
Ако се даде възможност на младите кандидат съпрузи да избират или църквата или гражданския брак, това гарантира по-голяма свобода и по-сериозно отношение към добродетелите на брака, каза русенския митрополит Неофит.
За мюсюлманите дилема няма - те и сега избират главно религиозния съюз. Сред мюсюлманските среди първо се прави религиозен брак и често хората остават само с него. В момента юридическа сила има само гражданският брак.
За да стане и църковният такъв законодателят трябва да реши въпроса с регистрите и разводите. Иначе според едно социологическо проучване в следващите двайсет години половината българи ще бъдат обвързани в традиционен брак.
* * *
Граждански или църковен брак- как е уреден въпроса в няколко европейски страни?
Англия
В Англия дори и кралските особи се кълнат и пред общинските власти и пред Бога. Гражданският брак може да бъде сключен в хотел, в ресторант, но не на открито или на движеща се платформа. Бракосъчетанието извършва представител на общинската служба наречена Реджистър Офис. Службата трябва да бъде уведомена, ако младите са избрали единствено църковния брак.
Франция
Когато изобщо се женят, съвременните французи сключват граждански брак само в кметството. Гражданската церемония задължително предхожда църковната. Духовникът, който венчава младоженците, независимо от религията, изисква документ за сключен граждански брак.
Германия
В Германия, както и във Франция, църковният брак не се признава ако не е предшестван от граждански.
Холандия
Това важи и за Холандия, където от миналата година в брак встъпват не само двама, но и по трима души едновременно. Независимо от пола си младоженците трябва първо да сключат граждански,а след това църковен брак. Необходими са поне дванадесет дни предизвестие и двама свидетели.
Гърция
Гръцките ни съседи признават и двата вида процедура - гражданска и църковна. Тук обаче специфичното условие е да обявите сватбата си в местния вестник или да изпратите писмо на кмета.
Испания
В Испания църковният и гражданският брак са с еднаква тежест и независими един от друг. Испанското законодателство легализира единствено католическата, протестантската, ислямската и еврейската церемонии.