Страната ще гласува "против" приемането на резолюцията, внесена от САЩ, Великобритания и Испания, която предвижда употреба на сила срещу режима в Багдад. Следователно новият текст няма да бъде одобрен, тъй като Париж е сред петте постоянни членки на Съвета за сигурност, обясни Ширак. Това на практика представлява "правото на вето", подчерта държавният глава на Франция. По думите на Ширак, Ирак не сътрудничи достатъчно с оръжейните инспектори. Френският президент обаче изтъкна, че по време на инспекциите между 1991 г. и 1998 г. са унищожени повече иракски оръжия за масово унищожение, отколкото във Войната в Персийския залив от 1991 г.

Френският държавен глава предупреди, че война срещу Ирак без мандат на ООН ще създаде опасен прецедент. Други държави, които притежават оръжия за масово унищожение, могат да се окажат в положението на Ирак, като например Северна Корея, обясни той. Наред с това, удар срещу Ирак ще доведе до нови терористични действия и ще разруши международната коалиция, обединила се за борба с тероризма.

Междувременно руският министър на външните работи Игор Иванов съобщи решението на Москва да наложи вето на всяка резолюция на ООН, която предвижда употребата на сила за разрешаване на иракската криза. Иванов изрази своите съмнения, че войната в Ирак ще бъде избегната.