Ултиматумът, който президентът Джордж Буш отправи към Саддам Хюсеин, предизика силен отзвук в политическото пространство.
Москва съобщи, че руският парламент отлага ратифицирането на договора със Съединените щати за ядрено разоръжаване, заради промяна в политическата обстановка.
Според Франция, ултиматумът е едностранно решение, което противоречи на волята на Съвета за сигурност на ООН. В декларация на френското президентство се допълва, че то противоречи на волята на на международната общност, която е за разоръжаване на Ирак, съобразно резолюция 1441.
Германският канцлер Герхард Шрьодер заяви, че не може да бъде оправдана война, която ще доведе до хиляди невинни жертви.
Според външния министър на Канада, все още съществува възможност за разрешаване на кризата в рамките на ООН.
Новият китайски премиер Вън Цзябао каза, че трябва да бъдат използвани всички средства, за да бъде избегната война в Ирак. Той добави, че работата на международните оръжейни инспектори трябва да продължи. Китайският външен министър призова всички страни в Съвета за сигурност да работят заедно, за да предотвратят военен конфликт.
Индонезия се застъпи също за дипломатическо решение.
Японският премиер Юничиро Коидзуми обяви, че страната му подкрепя Съединените щати в позицията им по Ирак. Според него използването на сила би могло да бъде оправдано от съществуващите резолюции на ООН, въпреки че все още имало шанс за мирно решение на кризата. Към лагера на страните, които подкрепят военен удар в Ирак, вероятно ще се присъедини и Дания. Това са съобщили в Копенхаген източници от опозиционната социалдемократическа партия след среща с премиера Андерс Фог Расмусен. Преди това Австралия обеща да се включи с войски във война, водена от Съединените щати.
