Светът тази седмица отбелязва 60-годишнината от освобождаването на лагера Аушвиц в Полша. В много страни са организирани редица възпоменателни церемонии.
В Чехия ще бъде отпечатана марка с лунен пейзаж, нарисуван от малко израелско момче по време на Холокоста.
Рисунката на Петр Гинц стана известна преди две години, когато първият израелски космонавт я взе със себе си на борда на совалката "Колумбия".
Апаратът се взриви на датата на рождения ден на момчето.
На марката ще бъде отпечатан лунният пейзаж, както и портрет на художника Петр Гинц. Момчето е родено в Прага през 1928 година и рисува пейзажа през 1942 година, докато е в гетото в Терезинщад. Две години по-късно Петр Гинц умира в лагера Аушвиц едва на 16 години. Момчето е било доста талантливо, за което доказателство са неговите разкази, поеми и рисунки. Марката беше показана за първи път в еврейския музей в Прага миналата седмица. Заедно с това в музея като експонат бе изложен и дневникът на Петр Гиц, който той е водил, докато е бил в Аушвиц. Освен неговото писмено наследство, в музея в Прага могат да се видят и непоказвани досега фотографии на момчето и на семейството му.
Черно-бялата рисунка "Лунен пейзаж" бе взета в космоса от първия израелски космонавт Илан Рамон. Рамон бе част от екипажа на совалката "Колумбия", която се възпламени при навлизането в атмосферата и причини смъртта на всичките седем астронавта на борда. Датата, на която се разби Колумбия, първи февруари, е рождената дата на Петр Гинц.
