
За последен път Симеон Сакскобургготски влезе като министър-председател, а Сергей Станишев като депутат. Както изисква процедурата, кандидатурата на Станишев за премиер бе представена от името на ДПС.
Кандидатът за премиер представи основните цели и принципи, които ще следва неговото правителство. Освен извънредната цел за справяне със щетите от наводненията, правителството ще има три основни цели.
Критиките от страна на опозицията бяха основно за липсата на принципност, за подмяна на вота на избирателите и за договорка единствено в името на властта.
Критика срещу президента от страна на лидера на "Атака" стана повод за скандал и за временно прекъсване на заседанието. Председателят се опита да отстрани Сидеров от залата, но това не стана. Лидерът на "Атака" прекара 9 минути пред изключените микрофони, а Георги Пирински даде извънредна почивка.
Ако вотът в парламента мине успешно, което към момента изглежда почти сигурно, Сергей Станишев ще трябва отново, за втори път в рамките на по-малко от месец, да положи клетва като министър-председател.
Непосредствено след като бе избран за премиер на 27 юли, Сергей Станишев, чиято кандидатура тогава бе издигната в рамките на мандата на левицата, се закле като министър-председател. Впоследствие обаче предложения от червения лидер кабинет, зад който застанаха само депутатите от "Коалиция за България" и ДПС, не получи одобрение и Станишев така и не встъпи в длъжност.
Затова сега, когато вече Сергей Станишев е издигнат като кандидат за министър-председател от носителя на третия мандат - ДПС, цялата процедура ще трябва да бъде повторена.
"Сергей Станишев, ако бъде избран, в което не се и съмнявам, ще трябва да положи клетва, макар и в първия неуспешен мандат също да го е направил.
Може би ме питате за клетвата, защото аз така заклех преди това кандидата за министър-председател. Има две възможности. Примерно министър-председател, когато бе избран Симеон Сакскобургготски, той се закле веднага след като беше избран за министър-председател. След като се закле, той предложи и състава на кабинета", обясни Любен Корнезов, заместник-председател на Народното събрание.
Според другия подход, който е следван при избирането на всички останали досегашни правителства, клетва се полага след избирането както на премиера, така и на кабинета.
В отговор на въпроса как ще се подходи този път, Корнезов каза: "Зависи кой ще води заседанието, може и по единия, и по другия начин."
Преди гласуването в парламента заместник-председателят на БСП Румен Овчаров каза пред Би Ти Ви тази сутрин, че българските политици не трябва да се извиняват на гражданите за забавянето при съставянето на кабинета. Според него, избирателите също носели отговорност за случващото се.