
Той ще постави пред Парламента и въпроса за промяна в президентските правомощия, която да позволява на държавния глава да свиква референдуми. Пресконференцията на президента продължи повече от три часа. Основните акценти в изказването бяха:
Промените в политическия модел
Президентът постави акцент върху промените в политическия модел, за да се преодолее недоверието към политическите партии, което вече е критично. И за да не се свежда дебатът в политическия живот до междуличностни нападки, видими и през последните дни. Факт е и продължаващата корупция в политическия живот, каза още държавният глава. Основното в идеите му за промяна на политическия модел е оздравяване. Това, обаче, не може да стане с въвеждане на задължително гласуване, каза президентът, като дори нарече подобна мярка "повинност". Според него, ако това стане, много хора ще гласуват напук и ще се родят "политичeски чудовища”.
Промяна в избирателната система
Президентът посочи изхода за връщане на доверието на гражданите към политиците - промяна в начина на избиране на представителите ни във властта - със засилен мажоритарен елемент:
Георги Първанов: "Хората искат да избират личности. Все по-трудно се съгласяват, примиряват, ако щете, да участват в избора на изхабени или компрометирани политици, които умело, дълбоко са се скрили в пропорционалните партийни листи”.
Президентът поиска да има референдум за това как да се избират депутатите. Ако партиите не искат да има допитване, държавният глава е решен да наложи референдума с гражданска подписка:
Георги Първанов: "Сега съм готов да отида до края. Нещо повече, заявявам, че ако парламентът по едни или други процедурни съображения не намери за необходимо да задвижи тази процедура, аз съм готов да събера необходимите подписи, за да бъде тя задействана”.
Георги Първанов поиска и увеличаване на президентските правомощия, за да може държавният глава да предизвиква сам референдуми. Но за правото на законодателна инициатива вече не става въпрос, тъй като това би смесило правомощията на властите.
Промяна във финансирането на партиите
Президентът предложи още радикална промяна във финансирането на партиите - забрана да получават пари от фирми и ограничение на даренията от физически лица.Това обаче носи след себе си необходимостта от увеличаване на държавната субсидия за партиите:
Георги Първанов: "Знам, че ще има популистки контра изказвания, откъде накъде данъкоплатецът да финансира партиите, но веднага ще кажа - това ще ни излезе много по-евтино, отколкото, ако вкарваме във властта политически партии, които са длъжници на един или друг субект, бизнес субект”.
И още идеи - изработване на избирателни списъци само по адресна регистрация, за да няма "мъртви души" на изборите и мерки за заличаване на регистрацията на партиите-фантоми. Държавният глава призова строителни предприемачи да помогнат на изоставените деца на България.
Георги Първанов: "Така, както направиха от bTV във връзка с Могилино, нека строителният бизнес да направи шевство поне върху един дом”.
Освен за промяната в избирателния модел, президентът Първанов говори и отново за АЕЦ „Козлодуй”, като пак категорично отхвърли възможността да отваряме сами повторно Трети и Четвърти блок на Централата, както и провеждането на референдум за съдбата на реакторите.
Допитвания на местно ниво не може да има по национално значими проблеми. Това бяха думите на президента за референдума в Бургас за петролопровода "Бургас-Александруполис”. Според Георги Първанов, експертите гарантират 100% безопасност за околната среда по Черноморието.