Струпване на мигранти на гръцко-македонската граница. Няколко хиляди, предимно афганистанци, са край пункта "Идомени", тъй като Македония не ги приема на своя територия.
След като Македония реши да не допуска граждани от Афганистан на своя територия, афганистанците на границата решиха да направят контраблокада и да не пропускат сирийци и иракчани да преминават границата.
Опасенията са, че още 4000 са в континентална Гърция и ще пристигнат в района. Въпреки че вечерта ситуацията около границата е спокойна, през деня не беше така - имаше протести и спречквания с полицията.
20 км преди границата с Македония на една бензиностанция е разположен нов бежански център. Там афганистанци вече трети ден нощуват. За тях и за сънародниците им балканският маршрут през Македония и Сърбия вече е недостъпен.
„Не знам какво ще правя, не знам. Ще стоим тук, нямаме пари да отидем другаде. Ние сме цялото семейство с жена ми и трите ни деца”, казва афганистанецът Дими.
В лагера има и сирийци, и иракчани. Всички пристигат с автобуси от Атина, но нямат право да продължат нататък.
На границата днес отново се стигна до сблъсъци, бежанците от Афганистан блокираха граничния пункт, за да не може никой да го премине.
Протестът ще продължи и през нощта.
„Тук в лагерите на границата има около 1500 места. Надеждата ни е, че ще стигнат поне за още няколко дни преди да се напълнят. Не знаем какво ще правим след това”, каза доброволката Корине Канистра.
„Трябваше да ни кажат, че не ни искат още преди 3 седмици. За да стигнем до тук, сме минали през какви ли не опасности. Като стигнахме на остров Лесбос дори ни издадоха документ, с който ни се разрешава да останем на гръцка територия. Защо ще ни издават такъв документ, ако не искат да ни пускат през границата”, коментира друг мъж.
„Нашите колеги от Австрия ще подсилят македонско-гръцката граница. Ще се опитаме да привлечем към тази мисия и нашите германски колеги. Целта е да превърнем процеса на отсяване на мигранти в общ проект, на който да реагираме заедно, за да се справим с общите предизвикателства”, заяви Влахо Оперич, министър на вътрешните работи на Хърватия.
Новото напрежение на гръцко-македонската граница се случва в сложен политически момент за самата Македония. След протестите опозиция и правителство се разбраха за предсрочни парламентарни избори, а ВМРО-ДПМНЕ реши те да се проведат на 24 април, но днес еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан и американският посланик в Скопие обявиха, че няма условия за демократични и честни избори.