Поне са 40 загиналите след новото мощно земетресение в Непал. Над 1200 са ранените. Трусът взе най-малко 17 жертви и в Индия. Българските власти нямат информация за пострадали българи.

„Движението по улиците е спряно. Земята се тресе и в този момент, усещането е все едно си на лодка”, разказаха очевидци.

Трусът се случи едва 2 седмици след първото разрушително земетресение, което отне живота на над 8000 души. Той беше със сила 7,3 по скала на Рихтер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: bTV

Земетресението е регистрирано на около 80 километра под връх Еверест, западно от град Намче Базар. Дълбочина му е от 15 километра.

Нов страх и шок

След първоначалния шок от преди две седмици, новият трус предизвика паника в и без това неспокойния Непал.

Трусът продължил около 25 секунди. Последва и серия силни вторични трусове.

„Току-що усетихме още един трус. Не толкова силен, колкото първия, но може да видите как този човек там бяга, за да спаси семейството си. Хората са в шок”, разказа Пол Ангелеску, журналист от Румъния, който в момента е в Катманду.

Маеш Шреща незабавно се свързал с българите, които познава в Катманду – всички те са добре. „То беше много яко. Имаше много хора на улицата и мотори спряха, коли, продължи 30 секунди, но много силно. Много има разрушени. И в Катманду също големите сгради и такива с колони са паднали много”, разказа той пред bTV.

Дипломатическите ни мисии в Непал и Индия са в постоянен контакт с местните власти.

„Не разполагаме с официална информация за пострадали българи по време на земетресението. И също така информация получих почти същата и от председателя на българо-непалската търговска камара, който също съобщи за жертви, за разрушения и сподели, че не разполага с информация за пострадали българи”, обясни посланикът на България в Индия Петко Дойков.

От външното ни министерство призовават всеки, който има информация за бедстващи или българи в неизвестност в Непал да се свържат незабавно със Ситуационния център към министерството.

Свързани земетресения

Земетресението от 25 април и днешното са свързани, твърдят сеизмолози. Хималаите се намират на разломната линия между Евразийската и индийската тектонски плочи. Това обяснява защо там се е формирал най-високият връх в света, но и защо районът продължава да е силно земетръсен.

Поредица от вторични трусове са усетени в района на земетресението. Поне 6. Те са били със сила над 5. Най-силният от тях е бил 6,3 по скалата на Рихтер.

Годишно по света стават около 10 силни земетресения - 7 или 8 по скалата на Рихтер. За миналата година са станали 11 земетресение със сила над 7 и едно със сила над 8.

Снимка: bTV

От началото на 2015 г. досега са регистрирани 7 земетресения със сила над 7 и две от тях са в Непал.

Макар между първото земетресение от 7,8 и сегашното - със сила 7,3 разликата да не е голяма, все пак днешното е усетено в пъти по-слабо, тъй като скалата е логаритмична, т.е. то е било силно, но разрушителната му сила не е чак толкова голяма в сравнение с предишното.

  • Еверест се е преместил с 3 сантиметра след непалското земетресение
  • Училищата в Непал отвориха врати (ГАЛЕРИЯ)
  • В Непал започна евакуирането на 3000 жители от откъснати от света планински села
  • Непал пред ново бедствие – свлачища
  • Уникални кадри от семейство българи, преживяло два труса в Непал (ВИДЕО)
  • Броят на жертвите от земетресенията в Непал достигна 8400
  • Непал се връща към нормалния живот
  • Огромно свлачище в Непал след втория силен трус
  • Непал ще се люлее поне още 3 години след мощното земетресение
  • Поне 83 жертви и над 2000 ранени след втория силен трус в Непал