Група кюрдски протестиращи окупираха сградата на Европейския парламент в Брюксел, съобщиха евродепутати. Демонстрантите настояват международната общност да предприеме военна и хуманитарна намеса в помощ на сирийското селище Кобане, нападнато от джихадистите от „Ислямска държава”.
Евродепутати коментираха акцията в профилите си в Twitter. Някои от тях изразиха подкрепа за движението, като други критикуваха слабата охрана на Европарламента и настояха за повече сигурност. Сградата на ЕП беше временно затворена, въпреки че протестът е тих и спокоен според свидетели.
Развяващи кюрдски знамена и плакати с образа на лидера на кюрдите Абдула Йоджалан, около 50 мъже и жени организираха седящ протест, докато множество европейски депутати дойдоха да се срещнат с тях. „Ще се борим срещу „Ислямска държава”, заяви лидерът на социалистите Джани Питела, а думите му бяха посрещнати с аплодисменти.
Председателят на ЕП Мартин Шулц също се съгласи да приеме делегация. Той подчерта, че начинът им на действие „вероятно не е бил най-добрият”, но ги увери в „подкрепата на Европейския парламент за международните усилия за спиране на ИД и обеща да изпрати посланието им в НАТО”, съобщи източник на парламента.
Main European Parliament building in #Brussels closed after #Kurds stage protest on 3rd floor of ASP building pic.twitter.com/Alx3QgDN4c
— Roberta Metsola MEP (@RobertaMetsola) October 7, 2014
Европарламентът е поредната сграда, която стана обект на демонстриращите кюрди, като през последната нощ спонтанни протести имаше в редица европейски градове. Акциите обикновено преминават мирно, като целта им е да привлекат вниманието на международната общност към Кобане.
Над сто кюрди протестираха снощи в залата за заминаващи пътници на летището в Брюксел. Сходни демонстрации е имало на летищата в Лиеж и Париж. Протести на кюрди са били организирани също в Австрия, Германия, Швеция, Швейцария и Дания
Кюрдски демонстранти окупираха снощи и холандския парламент, като останаха в него четири часа, след което доброволно го напуснаха. Хиляди протестиращи преминаха по улиците на Хага с настояване за незабавни действия.
Някои от тях обвиняват турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че е спомогнал за възхода на радикалната групировка.
Боевете в Кобане продължават
Междувременно продължават битките между кюрдските бойци и джихадистите от групировката „Ислямска държава” за контрола над сирийския град Кобане, съобщиха кореспонденти на „Франс прес” от близката граница с Турция.
И сутринта в различни квартали се чуваха престрелки, а в центъра на града все още се вееше кюрдско знаме, казват те. Според местни източници сблъсъците, продължили цяла нощ, са били съпроводени с оживена минометна стрелба. Според общинар от най-близкия турски град - Суруч, близо 700 души са минали границата тази нощ, търсейки убежище в Турция – и цивилни, и бойци от въоръжената кюрдска милиция „Сили за защита на народа”.
Според Сирийския център за наблюдение на правата на човека силите на „Ислямска държава” след неколкодневна обсада са влезли вчера в източните квартали на Кобане.
Боеве са започнали днес и в западните и южните квартали въпреки новата серия въздушни удари срещу позициите на джихадистите, нанесени тази нощ от коалицията начело със САЩ, добавят правозащитниците.