Ново изследване установи повсеместно замърсяване на питейната вода на планетата с микрочастици от пластмаса, пише в. „Гардиън”. Влиянието на това замърсяване върху човешкото здраве в голяма степен е неизвестно.
В изследването са били проверени проби от водата в страни от различни части на Земното кълбо – американски, европейски, азиатски, африкански.
83% от всички тях са съдържали пластмасови микрочастици, като процентът на „замърсените” проби е бил най-висок в САЩ (94%). Пробите са вземани от различни места, например Сената или дори седалището на Агенцията за защита на околната среда, или пък „Тръмп тауър”.
На следващите места по процент на замърсяване се нареждат Ливан (93,8%) и Индия (82,4%). Европейските страни са с доста по-нисък процент, но все пак и тук той не е по-малък от 72.
Броят на микрочастиците, открити в стандартна 500-милилитрова проба, варира от средно 4,8 в САЩ до 1,9 в Европа.
Макар ефектът на замърсяването с пластмасови микрочастици върху човешкото тяло да не е ясен, смята се, че частиците могат да поемат различни отровни съединения и след като попаднат в човешкото тяло, да ги освободят в него.
Мащабът на замърсяването обаче тепърва започва да се изяснява, пише „Гардиън”.
Като се има предвид, че от 50-те години на миналия век, когато пластмасата навлиза бързо в бита ни, досега са произведени 8,3 млрд. тона от нея, величината на възможното замърсяване изглежда плашещо.
Всяка година се произвеждат почти 300 млн. т нови пластмасови изделия, а само 20% от тях се рециклират, докато останалата част често свършва по начин, който замърсява почвата, водните басейни или въздуха.
Германско изследване, което е проучило 24 марки бира, например, е открило пластмасови частици във всички тях, а освен това – и в продукти като мед и захар. В Париж пък беше изчислено, че микрочастиците пластмаса, които падат от въздуха на земята в града се равняват на 10 т годишно.