Жертвите на епидемията от ебола в Западна Африка са вече 8959, а заразените са 22 444 души, съобщи Световната здравна организация (СЗО).
Починалите от болестта в Либерия са 3739, а заразените 8729. Броят на смъртните случаи в Сиера Леоне е по-малък - 3276, но заразените са най-много - 10 740 души.
В Гвинея, откъдето тръгна епидемията, и починалите, и заразените са значително по-малко, съответно 1944 и 2975 души.
Едва 40% от обещаните до края на 2014 г. дарения от почти 2,9 милиарда долара са стигнали до засегнатите страни, сочи изследване на Службата за координиране на хуманитарните дейности на ООН.
Според изследването, което проследява международните дарения, само 1,09 млрд. долара са достигнали най-тежко пострадалите държави до края на миналата година.
„Това забавяне вероятно е допринесло за разпространяването на вируса и е увеличило финансовите нужди”, каза ръководителката на изследването Карън Грепин, експерт по световната здравна политика към Нюйоркския университет.
Според Грепин друг недостатък е, че световните хуманитарни агенции не успяват да изчислят реалистично необходимите суми. Гвинея информира за първи път СЗО за „бързо разпространяващата се епидемия” от ебола на 23 март 2014 г., а първият сериозен международен призив за набиране на средства беше отправен едва през август, когато бяха поискани около 71 милиона долара.
В средата на септември миналата година ООН пресметна, че ще са необходими 1 млрд. долара, а през ноември увеличи тази сума на 1,5 млрд. долара.
Проблемът обаче не е в щедростта на дарителите, а в това, че ресурсите не бяха разпределени достатъчно бързо, подчерта Грепин.
Миналия месец специалният пратеник на ООН за борбата с ебола Дейвид Набаро заяви, че хуманитарните служби и властите в най-тежко засегнатите страни се нуждаят от още 4 млрд. долара (на колкото възлиза цялата помощ досега), за да се сложи край на епидемията, като само агенциите на ООН имат нужда от 1 млрд. долара за финансирането на техния дял от усилията.