От рано сутринта част от мигрантите, разположени в мигрантския лагер на гръцко-македонската граница при ГКПП "Идомени", са в очакване да бъдат пуснати в Македония. Това предаде специалният пратеник на bTV на граничният пункт "Идомени" Кристина Баксанова.

Силите за сигурност от македонска страна все още не са отворили границата, но се очаква това да стане по-късно днес. Все още не се знае колко мигранти ще бъдат допуснати да преминат. Границата вече е отворена за товарни влакови композиции. 

Снимка: Reuters

Мигрантите, които се надяват да преминат в Македония, са масово от Сирия и Ирак. Във вторник вечерта пристигна и първият автобус от мигранти от тези две държави гръцката столица Атина. В него беше и Синас, която пътува заедно с 14 момичета. Всичките са роднини. "С моя чичо сме, с майка ми и сестра ми също са тук, брат ми и баща ми са в Ирак. Само жени сме и един мъж", разказва младото момиче. 

С надеждата да влезе в Македония е и Фарах от Сирия.Оставил е семейството си в Турция. Иска да стигне до Германия и тогава да ги прибере. "Жена ми, дъщеря ми, синът ми и цялото ми семейство са в Турция, надявам се да отворят вратата и да вляза в Македония към Сърбия, Хърватия и Германия", споделя той.

Снимка: Reuters

Напрегнатата ситуация от предишните дни вече се нормализира след като в понеделник хиляди мигранти бяха блокирани на границата между Гърция и Македония, а във вторник гръцката полиция проведе акция срещу 700 мигранти от Афганистан.

Причината за мероприятието на силите на реда – афганистанските мигранти бяха връщани обратно във вътрешността на страната, след като македонските власти отказаха да ги допуснат на своя теротория. Властите в Скопие се позоваха на подобни решения на Сърбия и Хърватия, които също отказват да допускат граждани на централноазиатската държава на своя територия.

Снимка: Reuters

Очаква се днес към границата да се насочат и много от мигрантите, населяващи вторият миграционен лагер в близост до контролно-пропускателния пункт. Той се намира до бензиностанция, на около 20 км от границата.

Почти са привършени строителните дейности по оградата, която Скопие изгражда по границата с Атина. Тя е висока 2 метра и дълга около 37 км. Очаква се след завършването ѝ нелегалното преминаване на мигранти да стане практически невъзможно.

Междувременно, по-рано беше разпространена информация, че гръцките власти обмислят създаването на миграционен лагер в покрайнините до град Солун. Негодуванието и протести на местните жители са причината, поради която планът все още не е станал реалност.

Снимка: Reuters

Днес започва срещата на миграционна тематика за балканските страни, организирана от Австрия във Виена. Сред коментираните теми ще са нелегалното преминаване на мигранти, борбата с трафика им, както и засилване на охраната по границите. Австрия вече е предложила военна подкрепа на Скопие при охраняването на южната ѝ граница. Във вторник Атина се оплака, че не е поканена на срещата.

Първият самолет с афганистански мигранти заминава днес от Франкфурт за Кабул. Mеждународна организация по миграция (МОМ), която организира полета потвърди, че акцията е предварително планирана и мигрантите се връщат в родината си по свое желание. Никой от тях не е принуждаван да се завърне в Кабул.