Арестът на един германски журналист в Истанбул стана причина за дипломатическа война между Германия и Турция.
Кореспондентът на в. „Ди Велт" Дениз Ючел бе задържан в средата на февруари в Истанбул по обвинение в терористична пропаганда.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще направи всичко възможно за освобождаването му, а редица германски политици открито се противопоставиха срещу планираното посещение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Германия.
Дипломатическите отношения между Германия и Турция са пред точка на замръзване и след като властите в град Гагенау не позволиха на турския министър на правосъдието да държи реч пред местни турци в четвъртък. Рано сутринта градът беше вдигнат под тревога заради бомбена заплаха.
„Смятаме, че заплахата за бомба е свързана с вчерашните събития и отмяната на турския митинг”, каза Микаел Фейрер, кмет на Гагенау.
Редица турски политици са на обиколка в Германия, агитирайки свои сънародници да гласуват за промяна на конституцията, така че Ердоган да получи повече права. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу направи небивало остро обръщение.
„Ако Германия иска да продължи отношенията си с нас, трябва да се научи как подобава да се държи с турски представители”, категоричен беше Чавушоглу.
В същото време посланикът на федералната република в Анкара бе извикан за обяснения в кабинета му.
Бойкотът в Гагенау е част от протестите в цяла Германия срещу ареста на журналиста Дениз Ючел.
Заради бойкота турският министър на правосъдието Бекир Боздаг отказа среща с колегата си Хайко Маас, с когото трябваше да обсъди съдбата на Ючел. Днес Маас обвини турската държава в разрушаване на правовия ред.