Британският премиер в оставка Дейвид Камерън заяви, че не трябва да се правят опити в парламента да бъде блокирано излизането на Великобритания от ЕС след резултатите от референдума.
Британският парламент се събра днес на първото си заседание след референдума.
По-рано говорителят на Шотландската национална партия предупреди Камерън, че партията му няма намерение да види Шотландия извън ЕС срещу волята й.
Камерън посочи още, че гласуването на британците трябва да бъде уважавано и прието и решението кога официално да бъде задействан член 50 от Лисабонския договор за напускането на съюза е само и единствено на Великобритания.
По думите му Великобритания не бива да обръща гръб на Европа и останалата част на света въпреки излизането от Общността.
Правителството ще създаде нова структура, която ще има за задача да договори излизането на страната от Европейския съюз, каза Камерън пред депутатите.
"Предприети са незабавни стъпки за стабилизиране на британската икономика, започнала е подготвителна работа за начало на преговори за напускане на Евросъюза, готови са плановете за прехвърляне на задълженията на новата администрация, както и следващите ни стъпки на утрешния Европейски съвет", посочи той.
Стана ясно също, че новият премиер на Великобритания трябва да бъде избран най-късно до 2 септември, реши консервативната партия.
Следващият министър-председател ще има нелеката задача да проведе преговорите за излизане от Евросъюза.
Поне до края на лятото начело на Обединеното кралство ще остане Дейвид Камерън. На срещата на евролидерите в Брюксел утре, той ще представи официално резултата от референдума.
Междувременно спряганият за приемник на Камерън, бившият кмет на Лондон Борис Джонсън, който е сред инициаторите на брекзита, смекчи позицията си. По думите му кралството ще продължи активното си сътрудничество с Евросъюза и британските граждани ще могат свободно да пътуват и работят в страните от общността.
На фона на политическите сътресения финансовият министър Джордж Осбърн увери, че британската икономика е стабилна. "Икономиката ни е достатъчно силна, за да посрещне предизвикателствата, пред които сега е изправена страната ни", заяви той.
Трусовете не подминаха и опозиционните лейбъристи. Близо едно трета от министрите от кабинета в сянка и редица депутати подадоха оставки в знак на протест срещу лидера на партията Джеръми Корбин, когото обвиняват, че не провеждал активна проевропейска кампания. Корбин обаче засега отказва да се оттегли.