Великобритания изпрати официални искания за реформи до Брюксел, а при неуспех в преговорите Лондон заплаши с излизане от ЕС.

Великобритания иска реформи в четири ключови области: да се подобри конкурентоспособността на съюза; да има повече справедливост при решението на проблемите между страните във и извън еврозоната; повече автономия за отделните правителства; както и забрана мигрантите от страните-членки да получават социални помощи и придобивки във Великобритания за срок от четири години след пристигането си. Последната мярка е определяна и като най-спорната.

По думите на Камерън ЕС трябва да се съгласи с "необратими промени", които да предефинират отношенията на Великобритания със съюза.

"Ние сме горда, независима нация. Възнамеряваме да продължим да сме такива", заяви той пред публика в изследователския институт "Чатам хаус" в Лондон, като подчерта, че Великобритания иска "ясно, правно обвързващо и необратимо" да бъде изключена от ангажимента за все по-тесен съюз.

От Брюксел незабавно отговориха на писмото му (вж. пълния му текст), като определиха част от исканията като "много проблематични".

Реформите ще бъдат обсъдени на следващия Европейски съвет. Залогът е успех в преговорите или референдум за излизане на Великобритания от съюза. Допитването до народа може да се проведе най-рано през следващата година.

Камерън изключи и провеждането на евентуален втори референдум.

"Ако гласуваме да напуснем, тогава ще напуснем. Няма да има друго предоговаряне и друг референдум. Затова казвам на моите европейски колеги, с които преговарям, че това е последният ни шанс да оправим нещата – за Великобритания и за целия ЕС", каза британският премиер.