Балканският маршрут на мигрантите на практика е затворен. От вторник вечерта той е затворен на четири места.
Първата стъпка направи Словения, която затвори границата си за Хърватия.
В отговор – Сърбия затвори границите си с България и Македония, а Македония, пък, затвори границата си за Гърция.
От началото на годината по този път преминаха над 90 хил. мигранти, а за 2015 г. година повече от 850 хил. души.
Европейската комисията обяви, че е наясно с действията на Словения и останалите държави в региона.
"Връщаме се към ситуацията, при която държавите членки на шенгенското пространство прилагат напълно правилата на така наречения шенгенски граничен кодекс. С това слагаме край на подхода на безпрепятствено пропускане на хора", съобщи говорителят на ЕС Наташа Берго.
Затварянето на маршрута чак до гръцко-македонската граница, "завари" близо 13 хил. души край граничния пункт Идомени-Гевгелия.
Предпочитам да умра тук, отколкото да ходя в Дамаск. Там ме издирват. Младите хора ги прибират насила в казармата, да се бият. Там или трябва да убиваш, или да бъдеш убит. Нито единият нито другият вариант ми допада.
Съгласно новите споразумения блокираните мигранти ще бъдат върнати в Турция, която ще решава по-нататъшната им съдба.
Все още не е ясно, обаче, кога ще стане това. е в бъдеще неопределено време. В най-неизгодна позиция се оказва Гърция, която продължава да получава нови и нови временни жители, но вече няма на кого да ги предава.
Йокасти Николаиди – доброволка от острова, разказа какво включва храната, която приготвят за бежанците. "Правим супа от леща. Слагаме ориз – наполовина ориз, наполовина леща, за да е по-хранителна. Използваме и много зеленчуци, а понякога спагети или фиде. Целта ни е да нахраним хората", казва тя.
Анализатори коментират, че благотворителната дейност вероятно няма да приключи скоро. Макар че турската брегова охрана спира доста мигранти, стотици хора продължават да пристигат всеки ден на гръцките острови.