Лидерът на талибанското движение в Афганистан молла Омар е мъртъв, съобщи Би Би Си като се позова на местните власти. Според източници от афганистанското разузнаване Омар е починал още преди 2-3 години. 

Говорител на афганистанските талибани опроверга по-късно съобщенията за смъртта на лидера им, съобщи ТАСС. По думите на Кари Юсеф Ахмади, цитиран от телевизия Скай нюз, молла Омар е "жив и продължава да ръководи движението" на талибаните.

До момента медиите няколко пъти са съобщавали за кончината на ислямисткия лидер, но досега тя не е потвърждавана официално. 

Молла Омар оглавява талибаните в Афганистан след изтеглянето на военните от бившия Съветски съюз. Сътрудничеството му с лидера на Ал-Кайда Осама Бен Ладен предизвиква американското нахлуване в Афганистан през 2001 година.

Той не се е появявал публично от 2001 година насам, когато Съединените щати и техните съюзници свалиха талибаните от власт. Парадоксално е, че само преди седмица, талибаните разпространиха поздравление по повод Рамазан Байрям от името на едноокия лидер.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google