Въпросът каква вода пием стана особено актуален, след като беше открито завишено съдържание на уран в питейната вода в Хасково.
Имаше съмнения, че и водата в Първомай е с високо ниво на същия химичен елемент. Прокуратурата разпореди вчера проверка на питейната вода в цялата страна.
Още през октомври миналата година са били открити завишени стойности на уран в питейната вода на Първомай, установи проверка на bTV. В столичната Лаборатория по радиоекология и изотопни изследвания резултатите са били потвърдени два пъти. Въпрeки това няколко месеца ВиК операторът в Пловдив не e уведомила здравните власти за проблема.
„Не беше 2 или 3 пъти, не беше много повече ..в такава ситуация пробите се пренасочват към Националният център по радиобиология и те трябва да дадат съответните предписания”, уточни Донка Станева от лабораторията.
От ВиК дружеството обясниха, че са пуснали трети проби, които са излезли едва през януари. До тогава обаче не са били предприети действия за уведомяване на здравните власти и населението.
„Това са проби в няколко от кладенците от общо 13 във водоснабдителната система на Първомай. Нали разбирате, че концентрацията се изследва в питейна мрежа, не само в кладенци. Стойностите са много под допустимите норми”, обяви Антон Гълъбов, главен инженер във ВиК – Пловдив.
При токсично замърсяване на питейната вода здравните власти трябва да бъдат незабавно уведомени.
Оттам информацията стига и до Националният център по радиобиология в София, който е под шапката на здравното министерство.
Орлин Стоянов от Национален център по радиобиология и радиационна защита обяви, че те не са били информирани за урана във водата в Първомай.
По-високите нива на уран в питейната вода могат да причинят проблеми с бъбреците и пикочния мехур. Но концентрацията им трябва да е в пъти по-висока от засечените, успокояват лекарите.
Експеримент в ефира на bTV с питейната вода в София, проведен от доц. Борисолав Великов от минногеоложкия универистет, показа, че в столицата водата от чешмите е добра.
Вижте повече във видеото: