Правителството замени Ирина Бокова с Кристалина Георгиева като български кандидат за поста генерален секретар на ООН. Сега обаче страната ни е в особена ситуация – с две кандидатури. По процедура Бокова трябва сама да се оттегли, за да може Георгиева да влезе на нейно място.

Рокадата, обявена на днешното правителствено заседание, предизвика противоположни оценки в парламента.

От ГЕРБ и Реформаторския блок подкрепиха решението на кабинета, докато БСП го нарече „резил” и поиска премиерът Бойко Борисов и външният министър Даниел Митов да обяснят това „тежко национално предателство”.

Искането им не беше уважено и левите напуснаха пленарната зала.

„За мен е важно какъв ще бъде крайният резултат. Факт е, че решението е взето след дълго мислене, преговори и различни разговори. Би следвало вероятността за успех на нашата кандидатура да бъде добра”, коментира в кулоарите на парламента Джема Грозданова от ГЕРБ.

„Кристалина Георгиева като десен кандидат, кандидат, който е европеец и източноевропеец, за нас е добра кандидатура. Смятаме, че начело на ООН трябва да има човек с дясно мислене”, каза Димитър Делчев от РБ.

„Днешният акт може да го оценим като акт, който вреди на имиджа на страната ни и с нищо не допринася за успех в едно такова състезание”, коментира председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

„За нас това е резил за България, за пореден път министър-председателят Борисов се оказа слаб да защити националния интерес. Това изглежда като поддаване на чуждо влияние, вземане на това решение под натиск отвън и в ущърб на българския национален интерес. С това, което се случва, се минира възможността българин да застане на най-високия пост – генерален секретар на ООН”, категоричен беше лидерът на БСП Корнелия Нинова.

„В тази ситуация най-естественото нещо е министърът на външните работи Даниел Митов да освободи поста си”, коментира председателят на АБВ и президент на България от 2002 до 2012 г. Георги Първанов. Отговорността на министър-председателя е изключително висока, подчерта той.

„Това какво искат в Европа, какво искат ЕНП, какво искат в Германия, която не е член на Съвета за сигурност, основание ли е ние да сменяме по средата на реката своя кандидат”, попита Първанов.

Според Първанов това показва, че България няма суверенна дипломация, че правим всичко онова, което ни поискат отвън. По думите му това, което става в момента, е унижение в световен мащаб.

Според него от тук нататък никой няма да гледа сериозно на българската дипломация и на наша кандидатура за какъвто и да е пост в международните организации.

Той окуражи Ирина Бокова, която не се е оттеглила от надпреварата да продължи борбата си за генерален секретар на ООН. Според него към момента логично шансовете на Кристалина Георгиева са нулеви, защото тръгва от нулата.

Председателят на Партията на европейските социалисти и евродепутат от БСП Сергей Станишев определи решението на българското правителство да номинира Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН като „абсурдно и грозно”.

„За мен това решение на българското правителство е абсурдно заради резултата, който се гони, и грозно по начина, по който се взе – цялата среда, която се създаде около българската кандидатура; крайно рисково от гледна точка на това, което искаме да постигнем.

Всички опити да се разсее отговорността, да се намесят европейски институции и политически семейства, нямат никаква почва под себе си. Опитите да се намесят Германия, Европейският парламент, няма никакво значение за крайния резултат.

Лошото е, че България изглежда като страна, която не знае какво иска. Преди решаващата фаза на състезанието през октомври, с изключение на нас, никоя държава не си сменя кандидата”, коментира Станишев пред български журналисти в Брюксел.

Вижте още във видеото:

Как ще се отрази смяната на кандидата ни за генерален секретар на ООН?