Плевен е градът, в който окръжният прокурор е обвиняем, заместник-кметът е осъден на затвор, а най-големият хлебопроизводител - безследно изчезнал.
Защо политиката в Плевен е като война без забранени оръжия и какво събира и разделя политическите сили - принципи или интереси?
Да видим фактите.
На 22 април миналата година агенти на ДАНС нахлуват в сградата на община Плевен и арестуват заместник-кмета Алексей Зелов. Властите разгласяват оскъдна информация: Зелов взел подкуп от 4 хиляди лева от местния бизнесмен Сашо Радуловски, за да осигури по-бързо изплащане на сумите, които общината дължи на Радуловски за поддръжка на уличното осветление в града.
Процесът срещу Зелов се прочу с абсурдна грешка на Софийската градска прокуратура. Според обвинителния акт подкупът е 4 хиляди лева и се състои от 14 банкноти по 100 лева. Съдът установява, че 14 по 100 е 1400, а не 4 хиляди и делото започва отначало.
На първа инстанция заместник-кметът е напълно оправдан, а на втора - осъден на затвор - стана ясно преди дни.
„Забележете времето, когато е произнесена тази присъда - три дни след старта на предизборната кампания”, коментира самият Зелов.
Пликове, протести и още нещо
За първи път стават ясни и обстоятелствата, които властите не обявиха за ареста: „Бях задържан в сградата на общината, в друг кабинет, не моя. След което тези 30-на агента, може и повече, ме свалиха в кабинета ми. Там се констатира наличието на този плик (...) плик в моя кабинет, за който мога само да предполагам как се е озовал там”.
След ареста Реформаторският блок и „България без цензура” организират общи протести срещу управлението на ГЕРБ в града. Кандидатът на Реформаторите на този вот - Георг Спартански, протестира рамо до рамо с хората на Бареков. Бизнесменът, подал сигнала, тогава също участва в протестите, а сега подкрепя Спартански за кмет.
Тъкмо по времето, когато Найден Зеленогорски е кмет, а Георг Спартански председател на общинския съвет, бизнесменът изпълнява мащабни обществени поръчки. Признава го сам.
В неизвестност и в немилост
И друг арест, но от 2009 г., се превръща в знаков за бизнес климата в града.
Прокурор Георги Велков от Плевенската окръжна прокуратура е арестуван, докато е получавал 23 хиляди лева. Повече от два часа арестуваният прокурор стоя с белезници пред дома си, а мястото около блока бе оградено с полицейски лента. Арестът събра и многобройна публика.
С днешна дата прокурорът е осъден условно, а бизнесменът, който дава подкупа и подава сигнала срещу магистрата е безследно изчезнал. Най-големият хлебопроизводител е в неизвестност от средата на септември. Институциите мълчат за хода на издирването.
Скандал се завихри и около името на настоящия окръжен прокурор на града – Иво Радев, разследван, че склонявал своя подчинена да не увеличава наказанието на лице, осъждано 10 пъти. Той е отстранен от длъжност и отказва коментар.