След 54 г. окончателно угасна последният предавател на ефирна аналогова телевизия.
В сградата на телевизионната кула в София днес бе спрян сигналът в присъствието на представители на МТИТС, КРС, Съвета за електронни медии и органа по цифрова телевизия, "НУРТС България".
След милиони левове инвестиции и години на подготовка от днес в България се излъчва само цифрова телевизия. Въпреки, че и преди промяната, аналоговият сигнал не е покривал 100% от територията на страната, спирането му оставя десетки хиляди домакинства без телевизия.
От транспортното министерство посочиха, че следва анализ, който да даде ясна картина на засегнатите места и след преценка ще се търси решение на проблема. Това обяви зам-транспортния министър Георги Тодоров, който присъства на церемонията по спирането на сигнала. По думите му според проучване от миналата година над 80 на сто от зрителите не приемат сигнала през ефир, а чрез други методи. Потенциално засегнати от цифровизацията са 1,4 млн. души в страната.
"В Германия при 11-12 процента от населението, което приема ефирен сигнал, същата тази Германия е достигнала покритие по население 75 процента с новата ефирна технология. Така че още веднъж искам да кажа, че България е на едно от челните места в Европа по постигнато покритие сред населението, въпреки по-малкият процент в Европа", коментира изп. директор на НУРТС България Свилен Попов.
Спирането на аналоговия сигнал остави без телевизия много от жителите на отдалечените планински селца. Оказва се, че все още има хора, които разчитат на старите приемници и антени за връзка със света.
Примерът е от Искърското дефиле. Със ставането тази сутрин Яневка Богданова от село Осеновлаг опитала да гледа любимата програма, но без успех. Вместо картина, на екрана на 30-годишния приемник „Царевец" се чете надписът: От 30 септември спира излъчването на аналогова телевизия". Жената се опитва да коригира сигнала с външната антена и когато не успява, се притеснява не на шега.
През последните месеци в Балкана, където кабелна телевизия не достига, сателитните чинии са станали двойно повече. А най-потърпевшите като Яневка планират да се сдобият с нови приемници, въпреки ниските си доходи.
„Че цифровизацията е необратим процес, все още не им се вярва на възрастните. Мнозина продължават да смятат, че неудобството е само временно и че след няколко часа по старите антени отново ще тръгне старата телевизия”, казва Тодор Мицев от Осеновлаг.