Изискване за уседналост на избирателите, което не могат да покрият по-голямата част от намиращите се в чужбина българи, предлага Министерството на правосъдието в проект за промени в Закона за българското гражданство. Текстовете засягат и Изборния кодекс, като в главите за избор на президент и парламент се добавя изискване към гласуващите да „са живели най-малко през последните три месеца в Република България“.

По този начин се уеднаквяват разпоредбите с тези за местните и европейските избори. От МП посочват, че според решение на Конституционния съд изискването за уседналост не е „дописване на Конституцията”, макар според основния закон местният и евровотът да са обект на отделни разпоредби.

Подобна промяна би ударила както по традиционно силния изселнически вот в Турция, така и по все по-активните ни сънародници в Западна Европа.

Партиите от „Обединени патриоти” отдавна настояват за сериозно ограничаване на възможностите за гласуване в южната ни съседка с мотива, че тя влияе на вътрешнополитическите процеси в България. В кампанията преди парламентарните избори за първи път темата беше широко застъпена и от други политически сили, както и от президента Румен Радев.

Сюжетът съвпадна с битката между ДОСТ, на чиито предизборни клипове се виждаше турският посланик, и ДПС, която традиционно обираше вота в Турция без това да води до сериозни реакции извън медиите и националистическите кръгове у нас. На 26 март формацията на Лютви Местан победи хората на Мустафа Карадайъ в южната ни съседка, но все пак не успя да влезе в парламента.

Сред другите проектопромени с политически последици са текстове в Закона за вероизповеданията. С отчитане на „актуалните заплахи и предизвикателства пред националната сигурност, правата и свободите на гражданите в условията на международно напрежение и променяща се геополитическа архитектура на съвременния свят” се въвеждат механизми за действие при „използване на религията за политически цели и срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други лица”.

Партиите, използващи религиозни институции и техни представители в политическата и организационна дейност на партията, нейните предизборни кампании и агитация, са заплашени със заличаване на регистрацията. На политическите сили се забранява да получават дарения от чужденци.

Предлаганите промени въвеждат по-строг контрол на дарителите на вероизповеданията у нас чрез забрана на даренията от български партии и чужди държави и техни органи и организации (ако не е сключен международен договор). Забранява се на чужденци да представляват български религиозни институции.

Целта – гарантиране на конституционния ред и защита и правата на свободите на българските граждани.

Отново по време и след предизборната кампания някои коментатори обвиниха ДОСТ, че нейни митинги в страната са били организирани с помощта на местни мюфтии, които са на заплата към турската Дирекция по вероизповеданията.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement