Не смятам, че Орхан Исмаилов ми е проблем. Точно обратното – мисля, че е едно много добро и точно попадение с оглед на всички онези качества, които този млад мъж притежава. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев пред БНР.
„Много бих искал наистина да разбера какви са основните аргументи за исканата му оставка. До момента нямам нито едно съществено основание, което да ме накара да направя така, че да искам неговото отстраняване от кабинета, точно обратното”, подчерта министърът.
Патриотичният фронт реагира остро срещу назначението на Орхан Исмаилов за зам.-министъра на отбраната и се наложи на късна вечерна среща преди дни Бойко Борисов да изяснява с Валери Симеонов и Красимир Каракачанов какви са техните съображения и дали ще доведат до оттегляне на подкрепата за правителството.
По думите му аргументът, че Исмаилов е член на протурски ориентирана партия, не отговаря на истината. „Исмаилов дори не е член на Народна партия „Свобода и достойнство“. Ще поискам от Корман Исмаилов удостоверение, в което да е видно това. Това не са сериозни аргументи. Вероятно утре ще имам среща с Валери Симеонов, за да го помоля да ми представи конкретни факти и аргументи, които да подкрепят неговата теза”, коментира той.
По думите на министъра нито една служба не го е информирала за нищо обезпокоително около Орхан Исмаилов. „Няма нито едно основание да се съмнявам”, каза той. Ненчев подчерта, че Исмаилов е безспорен професионалист, до преди няколко дни е бил член на Комисията за досиетата, имал е достъп до класифицирана информация. „Нали ви е ясно, че той е проверяван стотици пъти”, допълни министърът.
„Цялата тази агресия срещу този човек е само заради неговото име. Няма нито един сериозен аргумент, който да ме накара да се колебая. За мен е въпрос на ценност”, подчерта още военният министър. Той подчерта, че тази нетърпимост е много опасна.
За бюджета на министерството Ненчев каза, че отчитам тежката икономическа криза, в която се намира България, и необходимостта от съкращаване на бюджетите.
„Тази година обаче на срещата на върха в Уелс поехме ангажимент, заедно с всички останали партньори, бюджетът на съответните министерства на отбраната постепенно да нараства, като до 2020 г. той достигне 2% от бюджета на съответната страна”, заяви той.
20% от тези средства трябва да бъдат насочени за модернизация на армията. „Аз не бих искал под никаква форма да нарушаваме или да не изпълняваме поетия ангажимент”, коментира министърът. По думите му очакванията за глобалната сума, която ще похарчи българската армия догодина за отбрана, са за бюджет в рамките на 1,25 – 1,3 млрд. лв.